فایل aab در اندروید چیست و چه تفاوتی با apk دارد؟

اگر جزو کاربران اندروید هستید، قطعا تابحال نام فایل APK را زیاد شنیده‌اید. برای نصب صحیح اپلیکیشن‌ها روی دستگاه اندرویدی، به فایل APK نیاز است. فایل‌ APK فرمت هسته‌ای است که اندروید برای توزیع و نصب اپلیکیشن‌ها از آن استفاده می‌کند.
اما تمام این ماجرا به قبل از جایگزینی فایل apk با aab در آگوست 2021 برمی‌گردد و از این پس وارد دنیای جدیدی از اندروید می‌شویم. حال قرار است فایل APK با فایل AAB جایگزین شود تا نرم افزارهای کم حجم‌تر و اختصاصی‌تری را تجربه کرد.

فایل aab چیست

اکنون برنامه های جدیدی که در play store منتشر می شوند باید از فرمت جدید AAB پشتیبانی کنند. اما سوالی که ذهن همه را درگیر کرده است، این موضوع است که چرا باید از فایل AAB استفاده کرد و مزایا و معایب استفاده از فرمت Android App Bundle چیست؟
در ادامه این مطلب از فرامهام به بررسی این موضوعات خواهیم پرداخت. همراه ما باشید.

مزایای فایل AAB اندروید

جایگزینی فایل apk با aab ، مزایایی دارد که باهم بررسی می‌کنیم.

1)  سفارشی سازی منابع اپ برای کاربر که کاهش حجم نهایی اپ بین 35 تا 50 درصد را به دنبال دارد. کاربران فقط کدهای استفاده شده در یک اپ و منابع موردنیاز را دانلود خواهند کرد. در این صورت، برنامه‌ها سریع تر دانلود شده و تجربه کاربری بهتری را به همراه دارد.

مزایای فایل aab

2) signing توسط استور به جای برنامه نویس انجام می شود.

3) امنیت اپ‌ها به‌علت سخت‌تر شدن امکان تغییر اپ‌ها در آینده، افزایش خواهد یافت.

4) بروزرسانی و توسعه اپ بهبود می‌یابد زیرا بروزرسانی صرفا برای یک نوع سخت افزار یا دستگاه خاص امکان پذیر است.

5) با استفاده از ویژگی Play Asset Delivery مدت زمان انتقال قابلیت ها و هزینه ها کاهش پیدا می کند. بازی ها متناسب یا دستگاه کاربران بهینه سازی می شوند.

در فرمت AAB این امکان فراهم شده تا برنامه را به قطعات تقسیم کرد. برای درک بهتر این موضوع یک بازی را تصور کنید که اکثر بازیکنان نمی توانند از مرحله اول آن عبور کنند. بنابراین چه نیازی است که تمام دیتای بازی از همان اول دانلود شود؟ در این قابلیت جدید مرحله بعدی را در صورت عبور از مرحله اول می توانید دانلود کنید.

به این مثال دقت کنید تا قضیه برای شما شفاف تر شود. کاربری که دستگاه پایین رده دارد، برای دانلود یک بازی نیازی به دانلود بازی با کیفیت و وضوح بالا ندارد. بازی در این دستگاه ها با کیفیت پایین تری دانلود می شود که حجم بازی را تاحد زیادی کاهش می دهد. همه این امکانات تجربه کاربری بهتری را برای کاربران ایجاد خواهد کرد. به نظر می رسد گوگل به دنبال این است تا دستگاه های ارزان قیمت هم بتوانند عملکرد بالایی را تجربه کنند.

معایب فرمت AAB اندروید

فرمت جدید اندروید، معایبی هم دارد که در ادامه به بررسی معایب آن می‌پردازیم.

جایگزینی فایل apk با aab

1) به علت ساین شدن برنامه توسط استورها، کاربران صرفا اپ را از همان استوری می توانند به روزرسانی کنند که اپ را از آنجا دانلود کرده‌اند.

2) بعلت ساین شدن برنامه توسط استورها، آن‌ها نفوذ بیشتری بر روی اپ‌ها دارند. این موضوع نگران کننده وجود دارد که اگر سرورهای استور از جمله گوگل هک شود کل اپ‌ها در معرض خطر خواهند بود.
ثانیا این بحث شکل گرفته است که امکان ایجاد backdoor جهت نفوذ بر روی اپ‌های پر مخاطب (همچون پیام رسان‌ها) برای استورها فراهم شده است که با فشار دولت‌ها غیر ممکن نیست.

3) بررسی و رفع خطا برای برنامه نویسان بسیار سخت تر شده است، چرا که قبلا امکانش بود برای یک کاربر دارای خطا خروجی تولید کنیم و منتظر تست او باشیم اما در فایل aab چون اپ فقط توسط استور ساین می شود، امکان چنین چیزی وجود ندارد.

4) این فایل‌ ها برای کاربران حرفه‌ای اندروید بسیار پرکاربرد و ضروری است. از آنجایی که گوگل همواره تاکید می کند که در انتخاب منبع دانلود فایل های خود دقت کنید و فایل های APK را تنها از Google Play دریافت و نصب کنید، این دغدغه به وجود آمده که در آینده گوگل هم همچون اپل به سمت انحصار گرایی رود و جلوی استورهای غیر گوگلی را بگیرد.

جمع بندی؛ جایگزینی فایل apk با aab

فرمت aab

با توجه به اینکه از ابتدای ماه جاری (August 2021) گوگل برنامه نویسان را ملزم به آپلود فرمت aab به جای apk نموده است و کافه بازار هم به تازگی این فرمت جدید را پشتیبانی می‌کند، در این مقاله چند تفاوت اساسی این دو را بررسی کرده ایم.

 

جهت مشاوره رایگان کلیک نمایید