معرفی بهترین ابزارهای سئو

بهترین-ابزارهای-سئو

تمامی شرکت‌های خدمات سئو به منظور تحلیل و بررسی سایت‌های رقیب و یا یافتن بهترین کلمات کلیدی از ابزارهای سئو استفاده می‌کنند. این ابزارها بعضا به صورت رایگان و در مواردی نیز به صورت پولی در اختیار کاربران قرار می‌گیرند. در ادامه برخی از بهترین ابزارهای سئو را به شما عزیزان معرفی خواهیم کرد.

1. ابزارهای تحقیق کلمات کلیدی

برخی از ابزارهای موجود در اینترنت در پیدا کردن بهترین کلمه کلیدی به شما کمک می‌کند. شما می‌توانید با استفاده از این ابزارها کلمات کلیدی که بیشترین سرچ و بازخورد را برای سایت شما به ارمغان خواهند داشت را بیابید.

 •  Keyword planner : این وب‌سایت امکانات زیادی نظیر مشاهده تعداد سرچ ماهیانه، تعیین هزینه تقریبی نمایش آگهی، سازماندهی کلمات کلیدی، کشف کلمات کلیدی جدید و… را در اختیار کاربران قرار می‌دهد.
 • Kwfinder : یکی دیگر از ابزارهای سئو گوگل است. یکی از مزایای اصلی استفاده از Kwfinder نمایش تعداد دقیق میزان سرچ کلمه است. این در حالی است که بیشتر وب‌سایت‌های دیگر نتایج را بصورت تقریبی به کاربر نمایش می‌دهند. علاوه بر آن از دیگر مزایای استفاده از این ابزار می‌توانیم به نمایش کلمات کلیدی رقبا، معیارهای مختلف سنجش میزان سرچ کلمه کلیدی و… اشاره کنیم.
 • Keywordtool: از دیگر ابزارهای سئو که به منظور یافتن کلمات کلیدی از آن استفاده می‌شود می‌توانیم به Keywordtool اشاره نماییم. Keywordtool در واقع یک ابزار رایگان یافتن کلمات کلیدی است که علاوه بر یافتن کلمات کلیدی مهم، پیشنهادات زیادی را در همان حوزه به شما عزیزان ارائه می‌دهد.

ابزارهای-سئو

ابزارهای سئو

اگر بخواهیم یکی از بهترین ابزارهای سئو که علاوه بر رایگان بودن قادر باشد اطلاعات زیادی را در مورد سرچ کاربران در گوگل به شما نمایش دهد معرفی کنیم، بی‎‌شک کیوردچی یکی از بهترین‌ها است. این ابزار می‌تواند سرچ کاربران هر منطقه را بررسی کند و اطلاعات جامع و کاملی در مورد علایق و سلایق مردم در اختیار شما قرار خواهد داد.

2. بهترین ابزارهای سئو بررسی سئوی تکنیکال

سئوی تکنیکال یکی از مباحث مهم و اساسی سئو است. در واقع شما در این مرحله از سئو نیاز دارید تا صفحات مختلف سایت خود را به گونه‌ای که خزندگان گوگل به راحتی قادر باشند در سایت شما خزش کنند بهینه کنید. ابزارهایی نیز به منظور بررسی سئوی داخلی سایت وجود دارد که شرکت‌های حرفه‌ای خدمات سئوتکنیکال نیز از آنها استفاده می‌کنند. اما در صورتی که قصد خرید ابزارهای سئو را دارید، در ادامه چند مورد از بهترین ابزارهای سئوی تکنیکال را به شما معرفی خواهیم کرد.

 • Google Search Console: یکی از ابزارهایی که توسط خود گوگل به منظور بررسی وضعیت سایت از نظر سئو در اختیار کاربران قرار گرفته است Google Search Console می‌باشد. این ابزار اطلاعات دقیق و کاملی در مورد ایرادات و صفحه‌های سایت به شما ارائه می‌دهد. ضمن اینکه شما از طریق سرچ کنسول سایت قادر خواهید بود تا صفحاتی که بیشترین بازدید را دارند شناسایی کنید، وضعیت رتبه‌بندی سایت خود را مشاهده نمایید، ترافیک وب‌سایت را بررسی کنید و…
 • Screaming frog: علاوه بر سرچ کنسول ابزارهای سئو دیگری نیز به منظور بررسی سئوی تکنیکال سایت وجود دارند. یکی از بهترین آنها Screaming frog است. عملکرد ابزار Screaming frog به این صورت است که سایت شما را نظر مشکلات فنی که می‌تواند روی سئو تاثیرگذار باشند بررسی می‌کند. برخلاف دیگر ابزارهایی که در این مقاله معرفی کردیم، Screaming frog نرم افزاری است که روی سیستم نصب می‌شود. این نرم افزار برای سیستم عامل‌های ویندوز، مک و لینوکس عرضه شده است.
 • جت سئو: در بین این ابزارها یکی از ابزارهای سئو نیز در اینترنت وجود دارد که تمامی جنبه‌های مختلف سایت شما را از نظر سئو داخلی به طور کامل بررسی می‌کند. این ابزار کلیدی و کاربردی جت سئو است. یکی از مزایای استفاده از این ابزار ارائه نتایج قابل فهم می‎‌باشد. جت سئو سایت شما را از نظر جنبه فنی و محتوایی، کلمات کلیدی دارای رتبه و فاقد رتبه، ساختار محتوای سایت، خطاهای فنی سایت، تجزیه و تحلیل رقبا بررسی می‌کند.

خرید-ابزارهای-سئو.

خرید ابزارهای سئو

3.ابزارهای رصد رتبه و ترافیک

شرکت‌های ارائه‌کننده خدمات سئو داخلی و خارجی به طور دائم وضعیت ترافیک و میزان بازدید کاربران گوگل از سایت را بررسی می‌کنند. برای انجام این کار نیز ابزارهای سئو مختلفی در اختیار شما قرار خواهد گرفت. البته بدیهی است که تمامی ابزارهای موجود در اینترنت قادر نیستند اطلاعات دقیق و کاملی را در اختیار شما قرار دهند.

 • گوگل آنالیتیک: گوگل به منظور کمک به سئوکاران برای رصد بهتر میزان ترافیک سایت، ابزاری با نام گوگل آنالیتیک را در اختیار آنها قرار داده است. گوگل آنالیتیک می‌تواند کمک شایانی برای بازاریابی بهتر به صاحبان کسب‌وکارهای اینترنتی کند. این ابزار اطلاعاتی شامل تعداد بازدیدکنندگان سایت، میزان وقتی که هر کاربر در سایت سپری می‌کند، پربازدیدترین صفحات سایت و وبلاگ، پراکندگی جغرافیایی مخاطبان و… را در اختیار کاربران قرار می‌دهد.
 • گوگل Trends: گوگل Trends نیز همانطور که از اسم آن مشخص است توسط کمپانی گوگل پشتیبانی می‌شود. این ابزار، جزو بهترین ابزارهای سئو برای یافتن میزان سرچ کلمه است. البته قابلیت‌های این ابزار تنها در این خلاصه نمی‌شود. یکی از ویژگی‌های منحصربه‌فرد این ابزار قابلیت مقایسه میزان سرچ دو کلمه با یکدیگر است.

4.ابزارهای سئو آنالیز بک لینک

بک لینک، لینکی است که از سایت‌های دیگر به سایت شما داده می‌شود. طبق نظر کارشناسان بخش

شرکت ما، در صورتی که سایتی که به شما لینک داده، نزد گوگل با ارزش باشد، ارزش آن سایت به صفحات سایت شما منتقل می‌شود. از طرفی دیگر اما در صورتی که سایت مورد نظر از ارزش پایینی برخوردار باشد، ارزش صفحات سایت شما نیز به همان میزان کاهش پیدا خواهد کرد. به همین دلیل آنالیز بک لینک‌های سایت از اهمیت بالایی برخوردار است.

 • Ahrefs: نخستین ابزاری که قصد معرفی آن به شما را داریم Ahrefs نام دارد. Ahrefs از آن نظر به عنوان بهترین ابزارهای سئو برای آنالیز بک لینک به‌شمار می‌رود که شما با استفاده از این ابزار قادر هستید تا رقبای خود را به صورت کامل بررسی کنید. ضمن اینکه شما می‌توانید با استفاده از ابزار Ahrefs بک لینک‌های صفحات سایت، بک لینک رقبا، استخراج کلمات کلیدی جدید و مهم، تحلیل سایت و… را نیز انجام دهید.
 • Semrush: ابزار دیگری که تمامی سئوکاران به منظور تحلیل سایت خود و رقبا باید با آن آشنایی داشته باشند Semrush است. در صورتی که به مقالات ابزارهای سئو چیست؟ مراجعه کنید، متوجه خواهید شد که Semrush بسیار کاربردی می‌باشد. این ابزار که توسط یک کمپانی آمریکایی طراحی و توسعه یافته است، قابلیت‌های زیادی را در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد.

بخشی از این ابزار به صورت رایگان در اختیار کاربران قرار دارد. همچنین افرادی که قصد دارند از تمامی ویژگی‌ها و قابلیت‌های این ابزار به صورت کامل استفاده کنند، باید اشتراک آن را خریداری کنند.

ابزارهای-سئو-چیست.

ابزارهای سئو چیست

 • رنک فایند: تا کنون بیشتر ابزارهایی که در قالب ابزارهای بررسی سئو سایت به شما دوستان معرفی کردیم، توسط شرکت‌های خارجی توسعه یافته بودند. اما در این میان یک شرکت ایرانی نیز ابزاری کاربردی را طراحی کرده است. نام این ابزار رنک فایند می‌باشد. این ابزار فعالیت خود را به طور رسمی از سال 1400 شروع کرد و مدت کوتاهی پس از شروع به کار استقبال خوبی از سوی کاربران دریافت کرد. ابزار رنک فایند جزو ابزارهای سئو است که شامل ابزارهای گوناگونی می‌شود. این ابزار، قابلیت‌هایی نظیر رپورتاژیاب، شبیه ساز سرچ کنسول، یافتن کلمه کلیدی جدید، رتبه یاب، دامنه یاب و… را در اختیار دارد. به همین سبب نیز درصد بالایی از سئوکاران استفاده از این ابزار سئوی ایرانی را پیشنهاد کرده‌اند.

5.افزونه‌های سئو

افزونه در واقع نرم افزاری است که در بستر وب وجود دارد و روی قالب شما نصب می‌شود. با نصب افزونه قابلیت‌هایی که در قالب شما به صورت پیشفرض وجود ندارد، در اختیار شما قرار می‌گیرد. افزونه‌های زیادی نیز در زمینه آنالیز مقالات وبلاگ وجود دارد. در ادامه چند مورد از بهترین و کاربردی‌ترین این افزونه‌ها را خدمت شما عزیزان معرفی خواهیم کرد.

 • YOAST SEO: اولین و معروف‌ترین افزونه سئو در وردپرس YOAST SEO است. این افزونه در صفحه ویرایش و ایجاد محتوا به وب‌سایت شما اضافه می‌شود و محتوای مورد نظر را به طور کامل بررسی می‌کند. پیشنهادات و نمره‌ای که این افزونه در انتها به متن نگارش شده می‌دهد، با توجه به قوانین گوگل است. به همین سبب نیز پیشنهاد می‌شود تا حتما مواردی که این افزونه به شما پیشنهاد می‌دهد را جدی بگیرید.

این مدل از ابزارهای سئو امکانات زیادی را به شما ارائه می‌دهند. به عنوان مثال افزونه YOAST SEO با بررسی صفحات سایت شما، از قرار دادن محتواهای تکراری در وبلاگ جلوگیری می‌کند. ضمن اینکه این افزونه قدرتمند سایت مپ وب‌سایت شما را نیز بررسی می‌کند. در کنار موارد بیان شده اما پشتیبانی قوی و بروزرسانی‌های دائم سبب شده تا افزونه YOAST SEO به یکی از بهترین ابزارهای سئو در وردپرس تبدیل شود.

ابزارهای-بررسی-سئو-سایت.

بهترین ابزارهای سئو

 • rank math: ابزار دیگری که قصد معرفی آن را به شما داریم به عنوان جدی‌ترین رقیب افزونه YOAST SEO به شمار می‌رود. افزونه‌های YOAST SEO و rank math از نظر عملکردی بسیار به یکدیگر شباهت دارند. یکی از ویژگی‌های خوب این افزونه راه اندازی آسان این افزونه می‌باشد. شما به راحتی قادر خواهید بود تا پس از دانلود آن، افزونه rank math را روی وب‌سایت خود نصب کنید. در کنار مراحل راه اندازی ساده، rank math دارای رابط کاربری ساده ولی قدرتمندی است.

بر اساس بررسی‌های صورت گرفته از این افزونه، یکی از قابلیت‌هایی که بسیار مورد توجه کاربران قرار گرفته است، نمایش اطلاعات سرچ کنسول سایت در داشبورد آن است. شما می‌توانید با مراجعه به داشبورد rank math اطلاعات کاملی از سرچ کنسول سایت خود مشاهده کنید.

 • wp rocket: تا کنون دو افزونه برای تحلیل سئوی سایت به شما معرفی کردیم. افزونه بعدی که قصد معرفی آن را داریم برای بهبود سرعت سایت شما می‌باشد. همانطور که می‌دانید یکی از عواملی که روی سئو بسیار تاثیرگذار است، سرعت سایت می‌باشد. افزونه wp rocket یا موشک وردپرس افزونه‌ای کارآمد و مهم به منظور افزایش سرعت وب‌سایت است. این افزونه با اصلاحاتی که روی حجم تصاویر و کش سایت انجام می‌دهد، سرعت سایت شما را افزایش خواهد داد.

6.ابزارهای سئو آنالیز سرعت

در بخش‌های بالاتر مقاله اشاره کردیم که سرعت، نقش مهمی را در سئو سایت شما بازی می‌کند. به همین دلیل نیز بسیاری از سایت‌های بزرگ توجه ویژه‌ای به سرعت سایت خود می‌کنند. ابزارهای مختلفی نیز به منظور تحلیل و اندازه‌گیری سرعت سایت وجود دارد.

 • GTmetrix: در صورتی که با دنیای طراحی سایت و ابزارهای سئو کمی آشنا باشید، احتمالا نام GTmetrix را شنیده‌اید. این ابزار یک ابزار قدرتمند و مورد اعتماد برای اندازه‌گیری سرعت لود صفحات مختلف سایت شما می‌باشد. این ابزار رایگان با در نظر گرفتن معیارهای گوگل و همچنین سرعت هاست، نتیجه‌ای کلی در مورد سرعت سایت به شما ارائه می‌دهد.

یکی از دلایلی که تصمیم گرفتیم تا در این مقاله معرفی بهترین ابزارهای سئو، GTmetrix را نیز اضافه کنیم، معیارهای زیادی است که برای سنجش سرعت سایت در نظر می‌گیرد. از جمله معیارهایی که این ابزار حین سنجش سرعت سایت در نظر می‌گیرد می‌توانیم به زمان بارگذاری صفحه، اندازه صفحه، تعداد درخواست‌های ارسالی به سوی سرور و… اشاره کنیم.

بهترین-ابزارهای-سئو

بهترین ابزارهای سئو

 • Google PageSpeed: علاوه بر GTmetrix ابزارهای دیگری نیز وجود دارند که می‌توانید به منظور اندازه‌گیری سرعت سایت خود از آنها استفاده کنید. یکی از این ابزارهای سئو که توسط کمپانی گوگل توسعه داده شده است Google PageSpeed Insights نام دارد. این ابزار نیز با بررسی سایت شما و در نظر گرفتن معیارهای گوناگون پیشنهاداتی را به منظور بهبود سرعت سایت به شما ارائه می‌دهد.

Google PageSpeed Insights نیز به عنوان یکی از بهترین ابزارهای سئو در دنیا به حساب می‌آید. البته این نکته نیز لازم به ذکر است که نباید تمرکز خود را روی دریافت نمره بالاتر از این سایت قرار دهید. بلکه تمام تمرکز خود را باید روی بهبود و دریافت بیشترین نمره ممکن قرار دهید!

7.ابزارهای هوش مصنوعی

 • جمینی (gemini): امروزه و در بسیاری از محافل از نام هوش مصنوعی بسیار به گوش می‌خورد. درصد بالایی از شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات سئو پیشنهاد می‌کنند تا به منظور بهبود بخش وبلاگ خود حتما از هوش مصنوعی استفاده کنید. جمینی (gemini) یکی از اولین ابزارهای سئو است که توسط کمپانی گوگل طراحی شده است. این ابزار می‌تواند نقش خوبی را در بهبود وضعیت سئوی سایت شما داشته باشد.
 • chatgbt: از دیگر ابزارهایی که با استفاده از هوش مصنوعی عمل می‌کنند می‌توانیم به chatgbt اشاره کنیم. این بات نیز که توسط شرکت OpenAI طراحی و پشتیبانی می‌شود در جمع‌آوری مطالب برای وبلاگ وب‌سایت می‌تواند موثر باشد. در ادامه لیست بهترین ابزارهای سئو که بر اساس هوش مصنوعی کار می‌کنند نوبت به معرفی chatgot می‌رسد. این ابزار نیز طرفداران زیادی را به خود جذب کرده است. حتی بسیاری از وب‌سایت‌های بزرگ دنیا از این بات به منظور نوشتن مقالات بهتر و کاربردی‌تر برای سایت خود استفاده می‌کنند.

امتیازدهی

5/5

اشتراک گذاری در

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *