رابطه طراحی سایت با سئو

رابطه-طراحی-سایت-با-سئو-

رابطه طراحی سایت با سئو چیست و چرا امروزه بسیار مهم شده است؟ برای پاسخ باید به چند فاکتور اشاره کرد که مهم‌ترین آنها، بهینه‌تر کردن تجربه کاربری، افزایش سرعت و بهبود پارامترهای سئو محور مانند نرخ بانس ریت و نیز کمک به درک سایت یا کراول آن می‌باشند.

همه این موارد به صورت مستقیم و غیر مستقیم بر بهبود رتبه سایت و افزایش قدرت سئو موثر هستند. به همین خاطر مهم است که طراحی سایت وردپرس با سئو و درک مفاهیم آن انجام شود.

رابطه طراحی سایت با سئو

آیا می‌دانید رابطه طراحی سایت با سئو بسیار جدی و وابسته به یکدیگر بوده و می‌تواند در رتبه بندی صفحات مختلف سایت و ارزش دامین شما اثر گذار باشد؟ در واقع هدف اصلی سئو آن است که مخاطب تجربه کاربری بهتری از سایت شما داشته باشد. به عنوان مثال زمانی که یک تولید محتوای باکیفیت را انجام می‌دهید،

گوگل به شرطی به آن اهمیت می‌دهد که علائم و سیگنال‌های پسندیدن از کاربر را مشاهده کند. این موضوع نزد موتور جستجو با لایک کردن، افزایش زمان Dwell Time، عدم خروج سریع از صفحه و تعامل به اشکال مختلف قابل اندازه گیری و درک است. پس فهمیدیم سئو برای تجربه کاربر اهمیت قائل شده و بهبود آن، هدفی بر اقدامات سئو سایت می‌باشد.

با درک این موضوع، بدیهی است که یک جنبه افزایش تجربه کاربر از سایت، مربوط به طراحی این چنین پلتفرم‌ها می‌شود. با ذکر این مقدمه، حال با ما باشید تا چگونگی رابطه این دو پارامتر را با یکدیگر بررسی کنیم.

 

طراحی سایت و سئو چه ارتباطی با یکدیگر دارند؟

رابطه طراحی سایت با سئو هم به صورت مستقیم و غیر مستقیم است. پارامترهایی که این ارتباط را مشخص می‌کنند عبارتند از: الگوریتم‌های گوگل که یک نمونه آن mobile-friendly می‌باشد. زمانی که طراحی سایت به صورت ریسپانسیو باشد، گوگل امتیاز کاملی را در این بخش به سایت داده و نمایش آن را برای کاربران در اولویت قرار می‌دهد.

در الگوریتم موبایل فرندلی، گوگل از خزنده‌های خود که نسخه موبایلی سایت را مشاهده می‌کنند، استفاده می‌نماید. مورد دیگر، پارامترهایی است که موتور جستجو برای درک تعامل کاربر با سایت شما استفاده می‌کند. به عنوان مثال می‌توان به نرخ بانس ریت، زمان ماندن کاربر در سایت، نرخ کلیک، جابه‌جایی درون صفحات مختلف سایت و غیره اشاره کرد.

طراحی سایت به شیوه‌ای خاص با هرکدام از این پارامترها، ارتباط غیر مستقیم یا مستقیم دارد. مثلا زمانی که سایت شما با سرعت بارگذاری بالا طراحی شده باشد، نرخ بانس ریت کمتر می‌شود. زمانی که فونت، ابعاد و اندازه عناصر به درستی دیزاین شده باشند، زمان ماندگاری کاربر افزایش خواهد یافت.

مورد دیگر از رابطه طراحی سایت با سئو در زبان خواندن پلتفرم شما توسط موتور جستجو است. همانطور که می‌دانید، موتورهای جستجو برای درک مطالب سایت‌ از زبان نشانه گذاری HTML استفاده می‌کند. شما می‌توانید با این زبان، باکس اصلی محتوا، بخش هدینگ‌ها، فوتر، سایدبار و غیره را مشخص کنید.

بدیهی است که با درک ساختار سایت، گوگل بهتر می‌تواند رتبه بندی صفحه‌تان را انجام دهد. به همین خاطر مهم است که در زمان طراحی سایت، تگ‌های مختلف HTML برای قسمت‌های مهم سایت مشخص شوند و طراح یک دانش اولیه از علم سئو را داشته باشد.

در نهایت رابطه طراحی سایت با سئو به تجربه کاربر از پلتفرم شما نیز مربوط می‌شود که با عنوان UX می‌توان آن را درنظر گرفت. هرچقدر کاربر احساس خوشایند بیشتری از تعامل با سایت شما داشته باشد، همانقدر گوگل تمایل دارد تا سایت شما را به دیگران نیز نشان دهد. شما کاربران می‌توانید برای بهینه کردن طراحی سایت خود از تجربه و خدمات مشاوره سئو ما استفاده کنید.

رابطه-طراحی-سایت-با-سئو

رابطه طراحی سایت با سئو

مهمترین عوامل در طراحی سایت از نظر سئو چیست؟

عوامل مختلفی را می‌توان در طراحی سایت برای سئو حائز اهمیت دانست که نشان دهنده اهمیت رابطه طراحی سایت با سئو است. در این خصوص می‌توان گفت: اولین مورد خطاهای تکنیکال سایت است که گزارش آن همواره در بخش سرچ کنسول گوگل نمایش داده می‌شود.

بسیار مهم است که طراحی سایت به گونه‌ای انجام گردد که با کمترین مشکل از نظر تکنیکالی همراه باشد. مشکلات تکنیکال موارد مختلفی هستند. مثلا می‌توان به کوچک بودن فونت، مشکل خوانایی، اندازه نامناسب عناصر، عدم ریسپانسیو بودن سایت، بروکن لینک‌ها و غیره اشاره کرد.

عامل دیگر، سرعت سایت می‌باشد. گوگل سرعت سایت را به عنوان یک فاکتور مهم در رتبه بندی صفحه شما توسط موتورهای جستجو معرفی کرده است. بدین معنا که اگر سایت شما در تمام شاخص‌ها با دیگر صفحات یکسان باشد، سرعت بارگذاری می‌تواند عامل اصلی در تعیین رتبه تلقی گردد.

توصیه شده که سرعت بارگذاری سایت کمتر از 3 ثانیه باشد که این کار در طراحی سایت قابل انجام می‌باشد.

در رابطه طراحی سایت با سئو در کنار سرعت و رفع خطاهای تکنیکال، همچنین باید به تجربه کاربری یا UX نیز اشاره کرد. مثلا اگر به خوبی سایت خود را طراحی کنید، کاربر می‌داند که چگونه پروسه خرید را پیش ببرد. چگونه به صفحه دسته‌بندی‌ها یا پرداخت مراجعه کرده و در سایت شما سردرگم نمی‌شود.

در واقع این سردرگمی خود یک عامل منفی بر سئو است که موتور جستجو آن را با ارزیابی رفتار کاربر درک خواهد کرد. در نهایت یک عامل دیگر در طراحی و سئو سایت را می‌توان کمک به کراول و خزش این پلتفرم‌ها عنوان کرد. بدین معنا که ربات‌های موتور جستجو بتوانند بدون مشکل محتوای سایت شما را درک کرده و آن را کراول نمایند.

این موضوع به ویژه در ویرایش فایل‌ Robots.txt، ایجاد سایت مپ و درج متاتگ‌ها که از جمله کارهای اولیه در طراحی سایت و سئو اولیه این پلتفرم است، مهم می‌باشد.

عوامل-مهم-طراحی-سایت-در-سئو

عوامل مهم طراحی سایت در سئو

ارتباط زبان طراحی سایت با سئو

جنبه دیگر ارتباط طراحی وب سایت با اصول سئو به زبان آن باز می‌گردد. این زبان همان زبان نشانه گذاری HTML است که قبلا اشاره کردیم. در واقع علت آن است که ربات‌های گوگل، زبان عادی محتوا را درک نمی‌کنند. بلکه آنها کدهای اچ تی ام ال را می‌فهمند. هرچند که امروزه با به کارگیری هوش مصنوعی، درک زبان‌ها توسط موتورهای جستجو راحت‌تر شده است.

با این حال چیزی که از طراحی سایت مرتبط به سئو می‌شود، از طریق همین زبان HTML به ربات‌های گوگل فهمانده خواهد شد. در این قسمت ربات‌ها می‌توانند با درک و خواندن برچسب‌ها، کلمات کلیدی و ویژگی‌هایی که تعریف شده‌اند، تا حدودی به ساختار صفحه پی برده و موضوع آن را درک نمایند.

مثلا با بررسی عبارتی که در متاتگ H1 قرار دارد، آن را به عنوان هدینگ اصلی صفحه تشخیص می‌دهند. اگر می‌خواهید برای طراحی سایت اختصاصی با توجه به این نکات اقدام کنید، می‌توانید از خدمات سایت فرامهام کمک بگیرید. همچنین طراحی سایت وردپرس نیز توسط تیم طراحی انجام می‌شود.

زبان-ارتباط-طراحی-سایت-با-سئو

زبان ارتباط طراحی سایت با سئو

آیا باید طراحی سایت و سئوی سایت را به یک شرکت سپرد؟

حال که فهمیدیم رابطه طراحی سایت با سئو چیست، ممکن است این سوال پیش آید که برای انجام این کار باید آن را به یک شرکت بسپاریم یا خیر؟ پاسخ به این پرسش واضح است و می‌توان آن را مثبت دانست. علت آن است که طراحی سایت سئو محور، باید با درک کافی از دانش سئو همراه باشد.

بیشتر شرکت‌هایی که در حوزه سئو و دیجیتال مارکتینگ کار می‌کنند، دارای تیم‌ها و بخش‌هایی برای هر خدمات بوده که می‌توانند طراحی سایت به صورت سئو محور را انجام دهند. در نتیجه شما می‌توانید برای ایجاد یک پلتفرم سئو بیس، از خدمات این شرکت‌ها استفاده کنید.

ما در مجموعه فرامهام آماده هستیم تا خدمات سئو و خدمات طراحی سایت را به شما وبمسترها یا صاحبین کسب‌و‌کار ارائه کنیم. کافیست برای دریافت هرکدام، به لینک صفحه آن مراجعه کنید. همچنین شما کاربران می‌توانید به صورت مستقیم با شماره 05138812088 تماس گرفته و اقدام به دریافت مشاوره از پشتیبانی مجموعه نمایید.

امتیازدهی

5/5

اشتراک گذاری در

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *