نحوه انتشار اپلیکیشن در گوگل پلی قدم به قدم

انتشار-برنامه-در-گوگل-پلی

انتشار برنامه در گوگل پلی امروزه به یکی از دغدغه‌های اصلی توسعه‌دهندگان تبدیل شده است. با توجه به فراگیر بودن تلفن های هوشمند در سرتاسر جهان، بازار ساخت اپلیکیشن های اندرویدی بسیار داغ شده است. برنامه نویسان می توانند با ثبت اپلیکیشن اندروید خود در یک مارکت جهانی مثل Google Play، حاصل دسترنج خود را در اختیار جهان قرار دهند و از این طریق کسب درآمد دلاری داشته باشند. اگر مایل هستید که اپ خود را در گوگل پلی قرار دهید، این آموزش دقیقا همان چیزی هست که نیاز دارید!

اهمیت انتشار برنامه در گوگل پلی (Google Play)

اگرچه مارکت‌های داخلی و خارجی بسیاری برای انتشار اپلیکیشن‌ها وجود دارد، ولی بدون تردید گوگل‌پلی پربازدیدترین و بروزترین مارکت جهانی برای دانلود برنامه‌های اندرویدی می‌باشد. با بیش از یک میلیارد کاربر فعال ماهانه، گوگل پلی بی شک یکی از بزرگ ترین پلتفرم های انتشار و فروش اپلیکیشن های اندرویدی محسوب می شود.

امّا اگر اولین تجربه از انتشار اپلیکیشن در گوگل پلی را دارید، ممکن است با فرآیند انجام این کار و محدودیت های موجود آشنا نباشید. برای انتشار اپ در گوگل پلی، یک سری قوانین وجود دارد که در صورتی که آن ها را در اپلیکیشن اندرویدی خود رعایت نکرده باشید، قطعا گوگل پلی ثبت آن را نخواهد پذیرفت.

در ادامه شما با تمام مراحل انتشار برنامه در گوگل پلی آشنا خواهید شد. علاوه بر این، شما می توانید کار انتشار اپ را به ما بسپارید و بدون دغدغه و در اسرع وقت، اپ خود را در گوگل پلی قرار دهید.

برای دریافت مشاوره رایگان و انتشار برنامه در گوگل پلی با ما تماس بگیرید

شماره تماس تلفنی: 09921611321

مراحل انتشار اپلیکیشن در گوگل پلی

اولین و مهم ترین مرحله برای انتشار اپ در گوگل پلی، ساخت حساب دولوپر گوگل است. در واقع، شما اگر اکانت توسعه دهنده گوگل نداشته باشید، نمی توانید برنامه خود را در گوگل پلی قرار دهید.l

انتشار برنامه در گوگل پلی؛ ساخت اکانت دولوپر گوگل

فرآیند ساخت حساب توسعه دهنده گوگل بسیار ساده است. امّا حتما توجه داشته باشید که شما باید هزینه یک بار پرداخت 25 دلاری را برای خرید حساب دولوپری بپردازید.

نکته! برای پرداخت هزینه حساب توسعه دهنده گوگل شما باید حساب ارزی داشته باشید

بعد از اینکه وارد حساب گوگل خود شدید، در مرحله بعدی باید قوانین توسعه دهندگان گوگل (Developer Distribution Agreement) را بپذیرید. بعد از پذیرفتن قوانین، مرحله بعدی انتشار برنامه در گوگل پلی پرداخت هزینه اکانت گوگل پلی خواهد بود.

مرحله چهارم و نهایی ورود به پنل، اضافه کردن اطلاعات مربوط به حساب شما می باشد. اطلاعاتی که باید وارد کنید شامل Developer Name یا نام توسعه دهنده می شود که بعدا برای مشتریان شما قابل رویت خواهد بود. امکان ویرایش اطلاعات حساب در هر زمانی وجود خواهد داشت.

همچنین توجه داشته باشید که فرآیند فعال سازی حساب شما می تواند تا 48 ساعت زمان ببرد.

نکته! اگر مایل هستید که یک اپ پولی و یا با امکان خرید درون برنامه ای منتشر کنید، باید حتما حساب مرچنت (Merchant Account) بسازید و آن را به حساب دولوپر خود لینک کنید.

انتشار برنامه در گوگل پلی؛  ایجاد اپ در کنسول گوگل پلی

 ایجاد-اپ-در-کنسول-گوگل-پلی

 حال که با موفقیت وارد Play Console شده اید، در مرحله دوم می توانید در این مرحله اپ خود را ایجاد کنید. در این مرحله از انتشار برنامه در گوگل پلی باید به این شیوه عمل کنید:

 1. از بخش منو وارد قسمت All applications شوید.
 2. بر روی گزینه Create Application کلیک کنید.
 3. از منوی موجود زبان پیش فرض اپلیکیشن خود را انتخاب کنید.
 4. یک عنوان برای اپلیکیشن خود بنویسید.
 5. بر روی گزینه Create کلیک کنید.

عنوانی که در این بخش برای اپ خود انتخاب می کنید بعدا در گوگل پلی نمایش داده خواهد شد. امّا توجه داشته باشید که بعدا می توانید این اطلاعات را تغییر دهید.

انتشار برنامه در گوگل پلی؛  اضافه کردن اطلاعات اپلیکیشن

مرحله بعدی انتشار برنامه در گوگل پلی اضافه کردن تمام جزئیات و اطلاعاتی است که کاربران قرار است در صفحه اپ شما در گوگل پلی ببینند. در ادامه تمامی اطلاعاتی که برای انتشار اپ در گوگل پلی نیاز دارید را در اختیار شما قرار می دهیم.

جزئیات اپلیکیشن

 • عنوان (Title) – نام اپ شما در گوگل پلی (حداکثر 50 کاراکتر)
 • توضیح کوتاه (Short description) – اولین توضیحاتی که کاربران در پلی استور در مورد اپ شما می بینند. (حداکثر 80 کاراکتر)
 • توضیح کامل (Full Description) – توصیف کامل اپ شما در گوگل پلی (حداکثر 4000 کاراکتر)

تصاویر اپلیکیشن

در این بخش شما می توانید اسکرین شات، تصاویر، ویدیو و آیکن هایی را برای نمایش هرچه بهتر اپلیکیشن خود در گوگل پلی اضافه کنید. اضافه کردن بعضی از بخش ها مانند اسکرین شات ها، تصویر شاخص و یک آیکن با رزولوشن بالا ضروری است. سایر بخش ها اختیاری هستند ولی شما می توانید با اضافه کردن تصاویر بیشتر به جذابیت صفحه محصول خود بیافزایید.

زبان و ترجمه

در بخش اطلاعات اپلیکیشن خود، شما می توانید زبان آن را نیز تعیین کنید. علاوه بر این شما می توانید امکان نمایش ترجمه خودکار با استفاده از سرویس Translate گوگل را برای اپلیکیشن خود فعال کنید.

دسته بندی

در این مرحله از انتشار برنامه در گوگل پلی شما باید نوع و دسته بندی (Category) که اپ شما به آن تعلق دارد را انتخاب کنید. از منوی موجود می توانید به راحتی مناسب ترین Type و Category را برای اپلیکیشن خود انتخاب کنید.

اطلاعات تماس

در این بخش شما می توانید اطلاعات تماس مربوط به خود را وارد کنید تا از این طریق بتوانید برای مشتریان خود امکان فراهم کردن پشتیبانی را ایجاد کنید.

می توانید راه های ارتباطی متفاوتی مانند ایمیل، وب سایت و شماره تماس را در این بخش قرار دهید. ولی فراهم کردن آدرس ایمیل ضروری خواهد بود.

قوانین اپلیکیشن

اگر اپلیکیشن شما به اطلاعات حساس کاربر نیاز دارد یا دسترسی های خاصی را درخواست می کند، باید یک بخش قوانین یا Privacy Policy بسیار جامع برای اپ خود تهیه کنید که کاملا تمام اطلاعاتی که از کاربر درخواست می کنید را شرح دهد.

بعد از انجام تمام مراحل، تغییرات را ذخیره کرده و به مرحله بعد بروید.

انتشار برنامه در گوگل پلی؛  آپلود فایل APK اپلیکیشن

 آپلود-فایل-APK-اپلیکیشن

حال که تمامی اطلاعات مربوط به اپلیکیشن خود را وارد کردید، در این مرحله از انتشار برنامه در گوگل پلی باید فایل APK اپلیکیشن خود را آپلود کنید.

برای آپلود فایل، گوگل راه های مختلفی را در اختیار شما قرار می دهد. امّا قبل از آپلود شما باید ابتدا یک App Release ایجاد کنید. برای اینکار به صفحه ی اپی که در مرحله دو ایجاد کردید بروید و از منوی سمت چپ و از بخش Release management، گزینه App releases را انتخاب کنید.

در بخش بعدی شما باید نوع release مدنظر خود را انتخاب کنید. در این بخش گزینه های internal test، Closed test، Open test و Production release خواهد بود. سه گزینه اول به شما اجازه خواهد داد که اپ خود را بین یک گروه محدود از کاربران تست کنید. اما مورد اخر یعنی Production release، اپلیکیشن شما را منتشر کرده و در اختیار همه قرار خواهد داد. بعد از انتخاب گزینه روی Create release کلیک کنید.

در ادامه تمامی مراحل را یک به یک طی کنید و نهایتا روی گزینه Save کلیک کنید.

انتشار برنامه در گوگل پلی؛  اضافه کردن ریت محتوا برای انتشار برنامه در گوگل پلی

اگر برای اپ خود Rating تعیین نکنید، اپ شما با عنوان Unrated منتشر خواهد شد و احتمال حذف شدن چنین اپی توسط گوگل بسیار بالاست. برای این که این قسمت را اضافه کنید، ابتدا باید یک پرسشنامه در مورد اپلیکیشن خود را تکمیل کنید. اطمینان حاصل کنید که در این قسمت اطلاعات دقیق را وارد کنید. وارد کردن اطلاعات گمراه کننده می تواند منجر به معلق شدن یا حذف اپ شما از گوگل پلی شود!

 تعرفه بندی اپ خود را تعیین کنید

در این بخش باید تعیین کنید که آیا اپ شما پولی است یا رایگان. توجه داشته باشید که اگر اپ خود را پولی منتشر کنید، می توانید بعدا آن را به رایگان تغییر دهید. امّا اپ رایگان را نمی توانید به پولی تغییر دهید! برای چنین کاری باید یک اپ جدید بسازید و مجددا آن را در گوگل پلی منتشر کنید.

 انتشار برنامه در گوگل پلی

برای انتشار برنامه در گوگل پلی Google Play، باید مراحل زیر را دنبال کنید:

1. ثبت‌نام در کنسول توسعه‌دهندگان گوگل: برای شروع فرآیند انتشار برنامه، باید ابتدا در کنسول توسعه‌دهندگان گوگل ثبت‌نام کنید.

2. انتشار برنامه در گوگل پلی؛ ایجاد برنامه: در کنسول توسعه‌دهندگان گوگل، باید برنامه جدید خود را ایجاد کنید و اطلاعات آن را وارد کنید. این اطلاعات شامل نام، نسخه، شرح، تصاویر، کلمات کلیدی و غیره است.

3. آماده‌سازی بسته‌ی برنامه: پس از ایجاد برنامه، باید بسته‌ی آن را آماده کنید. بسته‌ی برنامه شامل فایل APK برنامه است که باید با استفاده از Android Studio یا دیگر ابزارهای توسعه، تولید شود.

4. ارسال برنامه: پس از آماده‌سازی بسته‌ی برنامه، باید آن را به فروشگاه Google Play ارسال کنید. در این مرحله، باید اطلاعات مربوط به برنامه، تصاویر، توضیحات و نسخه‌های پشتیبانی شده را وارد کنید.

5. بررسی توسط گوگل: پس از ارسال برنامه، باید گوگل برنامه را بررسی کرده و تأیید کند. اگر برنامه شما با قوانین و مقررات فروشگاه Google Play مطابقت دارد، به عنوان یک برنامه معتبر در فروشگاه Google Play منتشر خواهد شد.

در نهایت، اگر برنامه شما در فروشگاه Google Play منتشر شد، کاربران می‌توانند برنامه شما را دانلود و نصب کنند.

کار انتشار اپ در گوگل پلی تقریبا به اتمام رسیده است. مرحله اخر این است که همه چیز را بررسی کنید و نهایتا اپ را منتشر کنید. ابتدا اطمینان حاصل کنید که تمامی بخش های جزئیات محصول را کامل کرده اید و مطمئن شوید که در کنار تمام بخش ها تیک سبز تایید قرار گرفته است.

بعد از آن اپ خود را انتخاب کرده و از بخش Release management، گزینه App releases را انتخاب کنید. حال بر روی Edit release کلیک کرده و تمام بخش های آن را بررسی کنید. در ادامه بر روی Review کلیک کنید تا به بخش Review and rollout release برده شوید. اگر در این بخش مشکل یا اخطاری می بینید آن را برطرف کنید.

نهایتا روی دکمه Confirm rollout کلیک کنید. این دکمه اپ شما را در گوگل پلی منتشر خواهد کرد.

محدودیت های انتشار اپ در گوگل پلی برای کاربران ایرانی

محدودیت-های-انتشار-اپ-در-گوگل-پلی-برای-کاربران-ایرانی

همان‌طور که اشاره شد، Google Play می‌تواند بهترین مرجع برای معرفی اپلیکیشن شما در سطح جهانی باشد. با اینکه مراحل انتشار برنامه در گوگل پلی به هیچ وجه پیچیده نیست، امّا انجام آن نیاز به پیش نیازهایی دارد که برای کاربران ایرانی مشکل ساز شده است.

همانطور که توضیح دادیم، مهم ترین چیزی که برای انتشار اپلیکیشن در گوگل پلی نیاز دارید داشتن حساب توسعه دهنده گوگل است. برای ساخت این حساب به موارد زیر نیاز خواهید داشت:

 1. یک اکانت گوگل (Gmail) که ترجیحاً قبلاً از آن استفاده نکرده‌اید (اطلاعات حساب باید به انگلیسی وارد شود).
 2. داشتن مستر کارت یا ویزا کارت برای پرداخت هزینه خریداری اکانت دولوپر  (به مبلغ 25 دلار).
 3. داشتن مدارک شناسایی هویتی مانند پاسپورت یا قبض آب و برق کشوری که از طریق آن ثبت‌نام کرده‌اید.

مشکل موجود اینجاست که به دلیل تحریم ها، امکان داشتن حساب ارزی و پرداخت ارزی برای کاربران ایرانی فراهم نیست و این یک مانع بسیار بزرگ برای برنامه نویسانی محسوب می شود که مایلند اپ خود را در گوگل پلی ثبت کنند.

روش های نصب تضمینی اپلیکیشن این امکان را برای شما به وجود می‌آورد که علاوه بر انتشار اپلیکیشن خود در گوگل پلی تعداد نصب کافی و لازم از برنامه منتشر شده خود دریافت کنید.

هزینه انتشار برنامه در گوگل پلی (google play) 

در این حالت انتشار توسط اکانت شرکت فرامهام صورت می گیرد. برای انتشار برنامه در گوگل پلی توسط ما، کافی است موارد مورد نیاز را ارسال کنید. سپس کارشناسان سرویس های گوگل اقدامات لازم جهت انتشار را انجام می دهند. معمولا زمان لازم برای انتشار برنامه کمتر از 24 ساعت است. دقت کنید که اگر برنامه مشکلی داشته باشد منتشر نشده و رد می شود و این موضوع به دلیل وجود نقصی در اپلیکیشن و فایل apk می باشد بنابراین هیچ ارتباطی به اکانت ندارد.

در بعضی مواقع اکانت ها به دلیل انتشار برنامه های مخرب و نامناسب بسته شده به همین دلیل کارشناسان ما قبل از انتشار حتما فایل apk را بررسی کرده و به دولوپر اطلاع می دهند. داشتن و نگهداری از اکانت نیاز به مواردی مانند وی پی اس و … دارد که این ها هزینه های سالانه و ماهیانه دارند.

امتیازدهی

5/5

اشتراک گذاری در

14 پاسخ

 1. سلام وقت بخیر مطلب خیلی خوبی بود ولی متاسفانه نمیتونم اکانت دولوپری درست کنم ممکن شرایط انتشار اپلیکیشن در گوگل پلی رو توضیح بدید؟؟
  چه مدارکی باید براتون بفرستم ؟؟

 2. سلام .خسته نباشید،برای انتشار اپلیکیشن در گوگل پلی خیلی وقت بود دنبال کسی بودم برام انجام بده هرکسیم که بهم پیشنهاد میداد یا سایتشون رو برسی میکردم از نظر نمونه کارها و سوابق کاری خیلی ضعیف بودند.اما نمونه کارهای شما هم تکمیل بودند هم عالی.میتونم راحت و با اطمینان با شما همکاری داشته باشم

 3. سلام وقت بخیر

  من اپلیکشن آپلود کردم الان که میخوام نسخه جدید بزارم تو گوگل پلی به مشکل خوردم نمیدونم از کجا این کارو کنم

 4. سلام به نظرتون امکانش هست که تو گوگل پلی برناممون خیلی کم دانلود بشه یا اصلا دانلود نداشته باشه؟

 5. سلام میترسم از اینکه برنامم دانلود نشه ینی امکانش هست؟ اصلا هیچ دانلودی نداشته باشه؟

 6. سلام برنامه ساختم با نسخه ۴.۲.۲
  الان در گوشی نسخه ۹ نصب و اجرا میشه ولی در گوشی نسخه ۴.۲.۲ و نسخه ۶ فقط نصب میشه و بعد از اجرا وارد برنامه نمیشه و خطای متوقف شد میده
  یعنی امکان داره از ثبت نبودن در گوگل پلی باشه یا مشکل از چیز دیگست؟

 7. سلام برنامه ساختم با نسخه ۴.۲.۲
  الان در گوشی نسخه ۹ نصب و اجرا میشه ولی در گوشی نسخه ۴.۲.۲ و نسخه ۶ فقط نصب میشه و بعد از اجرا وارد برنامه نمیشه و خطای متوقف شد میده
  یعنی امکان داره از ثبت نبودن در گوگل پلی باشه یا مشکل از چیز دیگست؟

  و اینکه اپ من کاملا رایگانه برای ثبت در گوگل پلی هزینه ای باید پرداخت کنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *