الگوریتم کبوتر گوگل چیست و چه تاثیری روی سئوی محلی دارد؟

در این مقاله قصد داریم شما را با حیوان نجیب گوگل یعنی کبوتر آشنا کنیم و حتما توصیه میکنم تا پایان این مقاله آموزشی با ما همراه باشید تا هر آنچه لازم است در مورد الگوریتم کبوتر گوگل بدانید را به دست آورید.

الگوریتم کبوتر گوگل چیست؟

الگوریتم کبوتر گوگل یا همان Google Pigeon Algorithm اولین بار در 20 آگوست 2013 یعنی سه شنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۲ در دنیای اینترنت منتشر شد.

انتشار الگوریتم کبوتر گوگل(pigeon) در زمان خودش انقلابی در نتایج جستجوی محلی گوگل ایجاد کرد و یکی از تکان دهنده ترین الگوریتمهای گوگل بود. این بروزرسانی نام خود را از سرچ انجین لند گرفته است. سرچ انجین لند یک انتشارات است که در آن زمان مستقیما از طرف گوگل اطلاعاتی در مورد هدف کبوتر دریافت کرد.

الگوریتم کبوتر طراحی شده تا الگوریتم جستجوی محلی گوگل را هر چه نزدیکتر به الگوریتمهای وب گوگل کند و همینطور پارامترهای رتبه بندی بر اساس مسافت و مکان را ارتقا دهد.

جامعه سئوی محلی گزارش روزانه تغییرات و رتبه بندی محلی را پس از انتشار الگوریتم pigeon گوگل به محلی ها میداد که همچنین بطور گسترده ای شامل تغییر شیوه نمایش نتایج جستجوی محلی از حالت نمایش 7 تایی و تغییر آن به حالت نمایش 3 تایی بود.

توضیح الگوریتم کبوتر گوگل به زبان خیلی ساده

اگر بخواهم بصورت خیلی ساده توضیحی در مورد الگوریتم pigeon بدهم همانطوری که در عکس زیر مشاهده میکنید وقتی شما عبارت “کافی شاپ های نزدیک من” را جستجو میکنید گوگل برای شما 3 تا از نتایجی که مربوط به محل یا مکان شماست بشما نشان میدهد این همان کار الگوریتم کبوتر گوگل است! که بشما نتایج محلی را نشان دهد.

الگوریتم کبوتر گوگل چیست

نشانه های کبوتر!

بیایید با هم نگاهی به تغییرات اساسی که در بروزرسانی کبوتر رخ داد بیندازیم:

1. یکی از اهداف مهم گوگل برای بروزرسانی الگوریتم کبوتر این بود که الگوریتم های محلی آنها هر چه بیشتر و عمیقتر به الگوریتم های سنتی وب متصل شود و از هزاران مزیت و سیگنال های رتبه بندی الگوریتم های وب بهره کافی را ببرند. این همبستگی های بیشتر با الگوریتم های وب تاکید بیشتری روی نیاز کسب و کارهای محلی برای داشتن حضور موثرتر در نتایج جستجو و همچنین رقابت در این حوزه دارند.

2. در همین زمان،پیش بینی شده بود که الگوریتم کبوتر گوگل به بهبود ویژگیها و تواناییهای گوگل برای محاسبه مسافت و مکان کسب و کار های مختلف کمک کند. در خیلی از موارد، بنظر میرسد که وقتی کاربر دنبال جایی میگردد شعاع جستجو ها به مکان جستجوگر محدود شده است. برای مثال وقتی عبارت “کافی شاپ های نزدیک به من” رو در مشهد منطقه احمدآباد سرچ میکنم نتایجی که گوگل به من نشان میدهد در حوالی من هستند بجای اینکه کافی شاپ های کل مشهد را برای من لیست کند. محدوده کامل تاثیرات الگوریتم کبوتر گوگل در بخش های محلی بشدت به نوسانات رتبه بندی که مربوط به بروزرسانی های هفته ای میشد، و با چند تئوری سئوی محلی که گوگل ممکن است مجموعه ای از  تست های A/B مختلفی را انجام دهد بستگی داشت.

با محدودیت های نقشه که به یک شعاع کمتری محدود شده (یا بدلیل بروزرسانی الگوریتم کبوتر یا بدلیل تست همزمان A/B) بعد از الگوریتم کبوتر، خیلی از کسب و کارها یکدفعه متوجه شدند که دیگر در نتایج جستجوی محلی نیستند در صورتی که قبل از این در نتایج وجود داشتند. چند سال به جلوتر که بیاییم گوگل بصورت قابل توجهی در محاسبه معیارهایی مانند مسافت بین جستجوگر و کسب و کار الگوریتم کبوتر در این مسیر تخصصی تر عمل میکند

 

3. یکی از نتایج قابل توجهی که از الگوریتم کبوتر گوگل مشخص شده است از بین رفتن لیست ۷ تایی از نتایج محلی بود (لیست 7 تایی معمولا وقتی به کاربر نشان داده میشد که جستجوگر عبارتی مثل “کافی شاپ های نزدیک به من” را جستجو میکرد و گوگل به او لیست 7 تایی از نتایج محلی و نزدیک به کاربر را به او نشان میداد). در طول زمان، گوگل بطور پیوسته تعداد کسب و کارهایی که در نتایج جستجوی محلی خود نشان میداد را از لیست نتایج خود کاهش داد، در ابتدا گوگل لیست 10 تایی را به کاربر نشان میداد، در سال 2015 تقریبا در تمام موارد جستجو شده لیست 3 تایی را به کاربر نشان میداد. کبوتر 1 سال قبل کلا نتایج خود را به لیست 3 تایی تغییر پیدا داد، و یک گام بسوی این بسته های تغییر اندازه داده شده برداشت. این کاهش منجر به حذف بسیاری از کسب و کارها از نتایج جستجوی محلی شد و رقابتی ایجاد کرد که قبلا هیچوقت اینطور نبود.

الگوریتم کبوتر نتایج 3 تایی و نتایج 7 تایی

4. مانند بسیاری از بروزرسانی های گوگل، بروزرسانی الگوریتم کبوتر در برخی موارد بصورت موقتی با افزایش لیستی از نتایج اسپم ظاهر میشد، با تاکید بر ضعف های بحرانی الگوریتم های محلی و همچنین گوگل نیازمند این است که عموم کاربران بصورت داوطلبانه نقض قوانین را گزارش دهند. یکی از جنبه های ناامید کننده الگوریتم pigeon گوگل و مشکلی که همچنان پابرجاست میتوان به عدم توانایی تشخیص این الگوریتم در کسب و کارهای قانونی و کسب و کارهایی است که دقیقا با کلمه مربوطه ویرایش شده اند تا به کاربر نشان داده شوند. کسب و کارهایی که بصورت غیرقانونی و با نقض قوانین گوگل در نتایج جستجوی لیست 3 تایی ظاهر میشدند افزایش پیدا کرد و به مرور کسب و کارهایی که بصورت قانونی و با اصول آمده بودند از نتایج به بیرون رانده شدند.

سایت خود را به الگوریتم کبوتر گوگل ثابت کنید

الگوریتم کبوتر چالشی را به کسب و کارهای محلی میدهد، بجای اینکه آنها را جریمه کند، دوباره فاکتورهایی را تعریف میکند که کسب و کارها کنترل کمی یا اصلا هیچ کنترلی بر روی آن ندارند.

برای مثال، کسب و کارها این اجازه را ندارند که محدوده‌ی تعریف شده‌ی جستجوی کاربر را تغییر دهند، حتی اگر مثلا رستورانی که در غرب شهر قرار دارد و بهترین غذاها را ارائه میدهد اگر کسی در شرق شهر قرار داشته باشد و جستجویی انجام دهد رستورانی که در غرب شهر واقع شده هیچ شانسی برای قرارگرفتن در نتایج جستجو ندارد. جنبه هایی از الگوریتم کبوتر مانند این مسأله توسط کسب و کارها قابل مدیریت کردن نیستند، اما خوشبختانه، دیگر فاکتورها برای موفقیت در چشم انداز الگوریتم کبوتر بعدی قابل مدیریت هستند که شامل:

  • تاکید بر سنتی بودن، سیگنال های طبیعی :

لینک سازی هوشمندانه، انتشار مطالب منحصر به فرد و رشد دادن قدرت دامنه (Domain Authority) که تمامی اینها باعث رتبه بندی بهتر و بدست آوردن جایگاههای بالاتر در نتایج جستجو میشود.

  • تأکید بر روی محتوای محلی شده : 

ایجاد متن، ویدئو و عکس در محتوا که مختص به یک محل خاصی باشد قدرت شما را در ظاهر شدن در نتایج جستجوی محلی زیاد میکند و شانس بیشتری برای ظاهر شدن در نتایج را خواهید داشت.

  • تأکید بر اصول اولیه سئوی محلی :

 رقابت بر سر لیست نتایج 3 تایی و ظاهر شدن در این لیست کاملا بستگی به رعایت درست و اصولی تمامی موارد چک لیست سئوی محلی دارد. اقداماتی که برای بهبود این مسأله باید انجام گیرد شامل: دقت و وسعت استنادات شما، حذف لیست های تکراری، دریافت نظرات سازنده، و بسیاری دیگر از اقدامات پایه ای. برندهای بزرگ باید به این موارد بنیادی دقت بیشتری داشته باشند; زیاده روی بیش از حد در اجرای درست  و مناسب این مسائل باعث میشود تا در صدها و هزاران مکان در سئوی محلی آنها را عقب بیاندازد.

  • گزارش اسپم : 

وقتی گوگل نمیتواند نتایج جستجوی محلی خود را اداره کند، میتوانید به گوگل کمک کنید. اول، مطمئن شوید تمام قوانین گوگل را میدانید، سپس کسب و کارهایی که قوانین گوگل را نقض میکنند به گوگل گزارش کنید. ممکن است گوگل همیشه گزارشات شما را در نظر نگیرد، ولی به امتحانش می ارزد، خصوصاً وقتی که با گزارش کردن نتایج اسپم فضای کافی برای نتایج شما آزاد میشود. البته، هیچوقت کسب و کاری را که متعلق به رقیب شماست گزارش نکنید، فقط نتایجی را گزارش کنید که قوانین گوگل را نقض کرده اند.

حقایقی دیگر در مورد الگوریتم کبوتر گوگل

الگوریتم pigeon اولین بار در آمریکا منتشر شد، اما بعداً در انگلستان، کانادا و استرالیا در 22 دسامبر 2014 (دوشنبه ۱ دی ۱۳۹۳) انتشار یافت.

الگوریتم کبوتر از زمان آپدیت ونیز 2012 (2012 Venice Update) بعنوان بزرگترین رویداد الگوریتم محلی شناخته شده است.

برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره در زمینه سئو و بهبود سئوی محلی سایت خود میتوانید همین الان با کارشناسان ما ارتباط برقرار کنید. کارشناسان فرامهام همواره با صبر و حوصله پاسخگوی سوالات شما عزیز گرامی خواهند بود.

 

شماره تماس: 09107254843

telegram

جهت مشاوره رایگان کلیک نمایید