غیر فعال کردن قابلیت حدس کلمات اندروید و تنظیم عملکرد کیبورد

قابلیت حدس کلمات در اندروید چیست؟

قابلیت‌ (Predictive Text)  در حین تایپ متون مختلف با استفاده از کیبورد مجازی گوشی یا تبلت‌های اندرویدی ارائه می‌شود. در این قسمت غیر فعال کردن قابلیت حدس کلمات در اندروید و تنظیم بهتر عملکرد کیبورد مجازی این دستگاه‌ها را آموزش می دهیم.

سیستم عامل اندروید قابلیت های زیادی دارد. هدف، ساده‌تر شدن تعامل کاربر با دستگاه و استفاده بهتر و کامل‌تر از آن است. به همین دلیل گوگل در اندروید قابلیت حدس کلمات در حین تایپ (predictive text)،را اضافه کرده است.

 وقتی با استفاده از کیبورد مجازی دستگاه در حین تایپ هستید، کلماتی به عنوان پیش بینی ارائه می‌شوند. یعنی دستگاه اندرویدی به صورت هوشمندانه سعی می‌کند تا کلمات بعدی مورد نظرتان را پیش بینی کرده و حدس بزند. در این شرایط شما چند نمونه از کلمات حدس زده شده یا پیش بینی شده را در نوار بالایی کیبورد مجازی خود مس بینید و اگر بخواهید از آن‌ها استفاده کنید، آن کلمه را لمس می کنید و نیازی به تایپش نیست.

keyboard

این قابلیت از نظر بسیاری از کاربران بنا به دلایل خاصی نامطلوب می باشد.

برخی کاربران از این موضوع ناراضی هستند و می گویند این قابلیت کلماتی که مد نظر ما نیست را به صورت خودکار در متن می گذارد.

چگونه قابلیت حدس کلمات در اندروید را غیر فعال کنیم؟

وارد بخش تنظیمات یا همان Settings دستگاه اندرویدی خود شوید. تنظیمات همان بخش  آیکون چرخ دنده موجود در نوار فوقانی منوی تنظیمات سریع (Quick Settings) دستگاه خود استفاده کنید. برای انجام این عمل کافیست که نوار اعلان‌های دستگاه را از بالای صفحه به پایین بکشید و سپس آیکون چرخ دنده موجود در بخش فوقانی پنجره را انتخاب کنید.

سپس  وارد بخش با عنوان Language & Input شوید.

سپس عنوان Keyboard & Input Method را لمس کنید که تنظیمات مربوط به کیبورد مجازی دستگاه را ببینید. اگر دقت کنید در زیرشاخه KeyKeyboard & Input board & Input Method نام کیبورد مجازی که هم اکنون از آن در دستگاه اندرویدی خود استفاده می‌کنید ضمیمه شده است. به عنوان مثال کیبوردی که ما از آن استفاده می کنیم کیبورد گوگل است. در زیر این بخش گزینه‌ای وجود داد که شما را به منوی تنظیمات کیبورد هدایت می‌کند. دقت کنید که اگر از اندروید نوقا استفاده می‌کنید باید گزینه Virtual Keyboard را لمس نمایید.

نام کیبورد مد نظرتان را لمس کنید. به این صورت به صفحه تنظیمات آن هدایت می‌شوید. ترتیب گزینه‌های ارائه شده در این بخش ممکن است بنا به نوع دستگاه اندرویدی و سیستم عامل اندرویدی که بر روی دستگاهتان نصب است کمی متفاوت باشد اما عملکرد گزینه‌های موجود در این بخش کاملا یکسان بوده و هدف مشابهی دارند. حال به دنبال گزینه Predictive Text یا Text Corrections باشید و آن را لمس کنید.

همچنین اگر با گزینه‌ای تحت عنوان Next Word Suggestion مواجه شدید هم آن را غیر فعال کنید. در اندروید نوقا باید به منظور غیر فعال کردن قابلیت حدس کلمات در اندروید به بخش Text Correction مراجعه کرده و سپس گزینه Show Suggestions را غیر فعال کنید. به این صورت قابلیت پیش بینی یا حدس کلمات در اندروید غیر فعال می‌شود.

ضمنا با غیر فعال کردن گزینه Auto Correction هم می‌توانید از تصحیح اتوماتیک نگارش کلمات جلوگیری به عمل آورید. این گزینه به ویژه در زمانی که شما تمایل به تایپ در حالت فینگلیش (فارسی با حروف انگلیسی) داشته باشید حتما باید غیر فعال باشد.

اما در منوی تنظیمات کیبورد مجازی دستگاه‌های اندرویدی گزینه‌های جالب دیگری هم وجود دارند که لازم می‌دانیم اشاره کوچکی به آن‌ها داشته باشیم. با بهینه‌سازی عملکرد این گزینه‌ها می‌توانید در حین تایپ بازده بهتری از دستگاهتان دریافت کنید. یکی از این گزینه‌ها تحت عنوان Personal Dictionary شناخته می‌شود. بار دیگر اشاره می‌کنیم که ممکن است ترتیب و چینش گزینه‌های ارائه شده در این بخش با توجه به نوع دستگاه اندرویدی و سیستم عامل اندرویدی که بر روی دستگاهتان نصب است کمی متفاوت باشد.

برای ساده‌تر شدن نحوه یافتن مسیر گزینه‌هایی که عنوان می‌کنیم، می‌توانید از قابلیت جستجوی در بخش تنظیمات دستگاه استفاده کنید. بنابراین ذر منوی Language & Input گوشی اندرویدی خود عبارت Personal Dictionary را جستجو کنید. در این بخش می‌توانید یک دیکشنری اختصاصی برای کلمات مد نظرتان بسازید. همچنین می‌توانید برای این کلمات کلیدهای میانبر اختصاصی تعریف کنید.

کلمات در اندروید

 

یکی دیگر از قابلیت‌های جالبی که می‌توانید در کیبورد مجازی دستگاه‌های اندرویدی آن را فعال کنید، قابلیت Gesture Typing است. این قابلیت سبب می‌شود که شما به منظور تایپ حروف مختلف نیازی به برداشتن انگشت خود از روی صفحه نمایش دستگاه نداشته باشید و بتوانید انگشت خود را بر روی دکمه‌های کیبورد مجازی سر دهید. هر زمان که تمایل به انتخاب و تایپ یک حرف را داشتید، کافیست که فشار انگشت خود را افزایش دهید. به آن صورت حرف مد نظر تایپ می‌شود. استفاده صحیح از این قابلیت شاید در ابتدا کمی دشوار باشد، اما چنانچه آن را بیاموزید به آن عادت کنید، سرعت تایپ شما به شکل چشمگیری افزایش می‌یابد. افرادی که در زمینه سرعت تایپ با گوشی رکورددار هستند از این قابلیت به منظور تایپ متون استفاده می‌کنند.

در تنظیمات کیبورد مجازی دستگاه‌های اندرویدی بخش دیگری هم تحت عنوان Advanced ارائه شده که در واقع تنظیمات پیشرفته‌تر مربوط به کیبورد مجازی و عملکرد آن را شامل می‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد گزینه‌های موجود در این بخش و بهینه‌سازی آن‌ها در دستگاه خود می‌توانید تماسی با کارشناسان موبایل کمک برقرار سازید و از آن‌ها راهنمایی بخواهید.

ویژگی جدید اینستاگرام برای دنبال کردن کاربران

در linkedin به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در email به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.