مجوزهای لازم برای راه اندازی فروشگاه آنلاین

با شنیدن اسم مجوز، ناخودآگاه به یاد دوندگی‌های زیاد کارهای اداری می‌افتیم. حتما برای شما هم پیش آمده که نیاز به مجوز داشته باشید و این مراحل را طی کرده باشید. سوالی که اینجا پیش می‌آید این است که آیا برای اخذ مجوز فروشگاه اینترنتی هم طی کردن این مسیرهای طولانی لازم است؟!
خبر خوش اینکه مجوزهای لازم برای راه اندازی فروشگاه آنلاین به صورت اینترنتی است و زمان کمتری از شما می‌گیرد. با خرید سایت فروشگاهی آماده ، وب سایت خود را در کمترین زمان راه اندازی کنید.

آیا فروشگاه اینترنتی مجوز می‌خواهد 

برای پاسخ به این سوال خودتان را جای مشتری بگذارید. آیا شما از سایتی که هیچ مجوزی ندارد، خرید می‌کنید؟ چگونه اعتماد می‌کنید که بعد از پرداخت پول، محصول یا خدماتی که سفارش داده‌اید، به دست شما می‌رسد!
بنابراین این سوال را کنار بگذارید و نسبت به اخذ مجوزهای لازم برای راه اندازی فروشگاه آنلاین اقدام کنید تا مشتریان به شما اعتماد کرده و خرید کنند.

آیا فروشگاه اینترنتی مجوز می خواهد

با این کارها مشتری از خرید منصرف می‌شود:

❌ عدم پشتیبانی مناسب
❌ ارائه خدمات نامطلوب
❌ به موقع نرسیدن محصول به درب منزل
❌ نظارت نداشتن به فعالیت فروشگاه

با داشتن مجوز فروشگاه اینترنتی به مقدار زیادی می‌توانیم این نارضایتی‌ها را کاهش دهیم و چه بسا در پایان مشتری باز هم اعتماد کامل نکند. در ادامه به بررسی مجوزهای لازم برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی می‌پردازیم.

مجوزهای لازم برای فروشگاه اینترنتی

قبل از اینکه به سراغ لیست مجوزهای لازم برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی برویم، توجه شما را به دو نکته جلب می‌کنیم.
نکته اول اینکه تمام مجوزهایی که در ادامه ذکر می‌شود، ضروری نیستند اما داشتن آن‌ها اعتبار شما را بالاتر می‌برد. طبیعی است که اگر اعتبار بیشتری داشته باشید، اعتماد مشتری و به دنبال آن فروش شما افزایش می‌یابد.
نکته دوم اینکه برخی از مجوزها متناسب با نوع محصول هستند، یعنی اگر شما آن محصول خاص را داشته باشید، باید آن مجوز را بگیرید. حالا بریم سراغ اولین مجوز ضروری….

1- نماد اعتماد الکترونیکی (ای نماد)

مهم‌ترین مجوز یک سایت فروشگاهی ای نماد است که چند نوع دارد. معمولا مشتریان قبل از خرید در قسمت فوتر سایت به دنبال ای نماد یا همان نماد اعتماد الکترونیک می‌گردند. در صورتی که این نماد را نداشته باشید، چه اتفاقی می‌افتد؟! قطعا مشتری به سراغ رقیبان شما خواهد رفت!!

ای نماد را از مرکز توسعه تجارت الکترونیک برای کسب وکارها باید دریافت کنید. این مرکز زیر نظارت وزارت صنعت، معدن و تجارت به افرادی که قصد راه اندازی فروشگاه آنلاین را دارند، ای نماد را ارائه می‌کند.

مجوزهای لازم برای راه اندازی فروشگاه آنلاین

ای نماد به سه دسته تقسیم می‌شود:

1. نماد موقت

نماد موقت پیش‌نیاز نمادهای دیگر است که برای اخذ آن به زمان کمتری نیاز است. اگر قصد دارید فروشگاه اینترنتی خود را سریعا راه‌اندازی کنید، نماد موقت را برای شروع دریافت کنید.

2. نماد دائم تک ستاره

برای داشتن نماد تک ستاره، باید معیارهای مهم و بیشتری را داشته باشید تا این نماد را دریافت کنید.

3. نماد دائم دوستاره

گواهی ssl در اعتماد کاربران بسیار تاثیرگذار است. از آن‌جایی که در سایت فروشگاهی افراد تمام اطلاعات شخصی از شماره تلفن گرفته تا آدرس محل سکونت را می‌دهند، اخذ این مجوز به کاربر آرامش می‌دهد که اطلاعاتش محفوظ خواهد ماند. برای داشتن نماد دائم دوستاره حتما باید این گواهی را داشته باشید.

مجوز فروشگاه اینترنتی

2- درگاه پرداخت آنلاین

در برخی از فروشگاه‌ها کلاهبرداران و هکرها به اطلاعات شخصی کاربران از طریق درگاه‌های بانکی دسترسی پیدا می‌کنند. البته اخیرا این موارد خیلی کمتر شده است. کلمه کاربری، رمز عبور، شماره 16 رقمی‌کارت، CVV2 و رمز دوم اطلاعاتی بود که دسترسی به آن‌ها برای هکرها راحت بود.
با وجود درگاه‌های معتبر، این موارد خیلی کاهش پیدا می‌کند و اعتماد مشتریان افزایش می‌یابد.

3- مجوز در زمینه رسانه‌های دیجیتال

مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال در زمینه فعالیت خود موارد زیر را اشاره می‌کند:

✔️نظم دادن و سامان بخشیدن به فعالیت‌های فرهنگی دیجیتالی در سطح کشور
✔️تولید زیاد محصولات فرهنگی دیجیتالی مناسب با ارزش‌های نظام
✔️بالا بردن سطح آگاهی و مهارت مردم و همچنین به چالش کشیدن و استفاده صحیح از رسانه‌های دیجیتال.

اگر می‌خواهید در این زمینه فعالیت کنید، باید مجوز فروشگاه اینترنتی آن را داشته باشید که گذراندن این مراحل نیاز است:

? اشخاص حقیقی ثبت نام اولیه را در سایت saramad.ir انجام دهند.
? با استفاده از کلمه عبوری که به شما داده می‌شود، برای درخواست مجوز در زمینه رسانه‌های دیجیتال اقدام کنید.
? درخواست شما توسط تیم حراست بررسی شده و نتیجه برای شما ارسال می‌شود.
? اگر درخواست شما مورد تایید باشد، نوبت آزمون آنلاین در مورد قوانین و مقررات است و بعد از تایید آن مصاحبه آنلاین خواهید داشت.
? در نهایت پس از گرفتن نمره قبولی و استعلام از مراجع ذی صلاح باید کمیته تخصصی اظهار نظر کنند. پس از اظهار نظر پایانی و تایید شدن به شما مجوز 5 ساله می‌دهند.

4- مجوز نظام صنفی رایانه‌ای

تمام شرکت‌ها و کسب وکارهای اینترنتی بعد از ثبت شرکت، باید به نظام صنفی در استان خود بروند و مجوز لازم را در زمینه فعالیت‌های رایانه ای دریافت کنند. برای اخذ این مجوز مدیرعامل باید حداقل مقطع لیسانس باشد.

5- مجوز ساماندهی

یکی دیگر از مجوزهای لازم برای راه اندازی فروشگاه آنلاین، مجوز ساماندهی است. این مجوز که زیر نظر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی‌ است، نشان‌دهنده تایید محتوای وب سایت شماست.
برای اخذ این مجوز باید به سایت samandehi.ir مراجعه کنید. اخذ این مجوز ضرورتی ندارد، اما تنها مزیتش این است که اگر سایت فیلتر شود، ستاد ساماندهی قبل از فیلترینگ شما را با ارسال پیامک آگاه می‌کند.
فروشگاه‌های اینترنتی که محتوای صوتی و تصویری دارند به این مجوز بیشتر نیاز دارند، چون بیشتر در معرض خطر فیلترینگ هستند.

6- مجوزهای اختصاصی کسب و کارهای اینترنتی

مجوز اختصاصی به نوع خدمات و محصول شما بستگی دارد. به عنوان مثال برای فروش محصولات فرهنگی و هنری، مجوز وزارت ارشاد را نیاز دارید. اگر در حوزه سلامت و درمان فعالیت دارید، باید مجوز وزارت بهداشت داشته باشید. خلاصه اینکه بسته به کسب وکارتان اگر نیاز باشد، باید مجوز اختصاصی آن را بگیرید.

مجوز سایت فروشگاهی

در این مقاله با انواع مجوزهای فروشگاه اینترنتی آشنا شدید و حالا با آگاهی کامل می‌توانید نسبت به گرفتن آن‌ها اقدام کنید. اگر سایت فروشگاهی خود را طراحی کرده‌اید، برای اخذ مجوزها دست به کار شوید ولی اگر هنوز در مراحل تحقیق هستید و طراحی سایت فروشگاهی خود را انجام نداده‌اید، برای شما یک پیشنهاد ویژه داریم.

سامانه فروشگاهی فراشاپ تمام نیازهای شما را در زمینه طراحی سایت فروشگاهی برآورده می‌کند. در کمترین زمان و با قیمت مناسب زیر نظر متخصصین فرامهام سایت اختصاصی خود را طراحی کنید.

سامانه فروشگاهی فراشاپ

جهت مشاوره رایگان کلیک نمایید