سیستم مانیتورینگ شبکه، سرویس و سرورها

مهم ترین فعالیت های حساس یک تیم فناوری اطلاعات مانیتورنیگ شبکه Network Monitoring است که از مزایای آن بالا رفتن کارایی سرویس ها و پرسنل، صرفه جویی در هزینه های سازمان و آرامش بخشیدن به مدیران شبکه می باشد. در یک سیستم مانیتورنیگ شبکه  تمامی شبکه داخلی شما برای پیدا کردن مشکلات پایش می شود.

ویژگی های مانیتورینگ شبکه

با مانیتورنیگ شبکه  میزان دانلود کاربران شبکه و استفاده آنها از اینترنت را بدانید، فضاهای اشغال شده توسط ایمیل های اسپم و کاربرانی که بیهوده ایمیل ارسال می کنند را شناسایی کنید، سرورهایی که در حال بروز مشکل هستند یا مشکل ایجاد خواهند کرد را شناسایی کنید، ترافیک شبکه را مشاهده کنید و موارد غیرعادی را در قالب گزارش ببینید و در کنار همه اینها علاوه بر نرم افزارها، سخت افزارهای موجود در شبکه را نیز پایش کنید.

مانیتورینگ شبکه

در نهایت با سیستم مانیتورنیگ شبکه شما به راحتی از تمامی فعالیت های سخت افزاری و نرم افزاری شبکه مطلع می شوید.

اشتباهات رایجی که در این زمینه رخ میدهد ، مشابه دانستن  سیستم های مانیتورنیگ شبکه  یا Network  Monitoring Systems که به اختصار NMS می گوییم با سیستم های تشخیص نفوذ یا IDS ها و یا سیستم های جلوگیری از نفوذ یا IPS ها است .

اما این ها کاملاً با هم متفاوت هستند. این دو مورد هم سیستم ها را مانیتور می کنند اما هدف اصلی آنها شناسایی حملات هکری یا کدهای مخرب و جلوگیری از دسترسی های غیرمجاز است و با ذات کاری NMS متفاوتند. وظیفه اصلی یک سیستم جامع NMS بررسی کیفیت، وضعیت و کارایی شبکه شما در فعالیت های عادی و روزانه شبکه می باشد و هدف آن به صورت تخصصی امنیتی نیست.

 سيستم مانیتورنیگ شبکه و زیرساخت شبکه و سرویس ها

اطمينان از تأييد صحت تغييرات انجام شده فقط با استفاده از ابزارهاي مانیتورینگ شبكه امکان پذیر می باشد. بسياري از كنترل‌هاي امنيتي نيز با استفاده از چنين ابزارهايي قابل اعمال است. وجود این ابزارها در شبكه به مدیران شبکه در كنترل وضعيت شبكه کمک می کند.
شبکه های امروزی دارای پیچیدگی بسیار زیادی می باشد که مدیریت آن بدون این ابزار های کمکی آسان نیست. يك مدير شبكه بايد با نظارت دائمي بر حجم و نوع ترافيك عبوري از بخش‏هاي مختلف شبكه، مشكلات احتمالي را در زمان مناسب، كشف و رفع نمايد.

مانیتورنیگ شبکه

اطلاع از وضعيت عملكرد Router ها، Switch ها و Server ها و برنامه های مختلف و حساس، اعمال تغييرات و تنظيمات لازم در پيكربندي آنها از طريق يك سيستم كنترل مركزي، امكان احاطه كامل بر گستره شبكه را براي مديران فراهم آورده و بازده فعاليت‏هاي روزانه آنها را به طرز چشمگيري افزايش مي ‎‏دهد.

در linkedin به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در email به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

یک دیدگاه

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.