مهم ترین الگوریتم های گوگل که برای سئو وب سایت نیاز دارید بدانید

تقریبا هرروز گوگل تغییراتی را در الگوریتم های رنک دهی اش ایجاد می کند. بعضی از این تغییرات بسیار جزئی هستند و بعضی از آن ها به طور کلی نتایج جستجوی گوگل را زیر و رو می کنند. در این مقاله ی آموزشی، مهم ترین الگوریتم های گوگل و پنالتی هایی که طی سال های اخیر معرفی شده اند را برای شما جمع آوری کرده ایم. علاوه بر این، در خصوص هر الگوریتم توضیحات و پیشنهاداتی برای سئو وب سایت را در اختیار شما قرار داده ایم.

لیست الگوریتم های گوگل

همان طور که گفته شد، گوگل برای نمایش بهترین و مناسب ترین نتایج برای کاربران همواره در حال ارائه دادن تغییرات جدید است. امّا مهم ترین الگوریتم های گوگل که برای مباحث سئو اهمیت ویژه دارند شامل موارد زیر می شوند.

 1. الگوریتم پاندا
 2. الگوریتم پنگوئن
 3. الگوریتم مرغ مگس خوار
 4. الگوریتم موبایل Mobilegeddon
 5. الگوریتم رنک برین
 6. الگوریتم Fred

الگوریتم پاندا گوگل

panda

الگوریتم پاندای گوگل (Google Panda) الگوریتمی است که کیفیت محتوای وب سایت شما را می سنجد و کار آن پایین آوردن محتوای بی کیفیت، اسپم و بی ارزش است.

در ژانویه سال 2016، پاندا به طور رسمی به الگوریتم های هسته ای گوگل اضافه شد و بیشتر از قبل به وب سایت ها سر می زند.

پاندا به چه چیزهایی حساس است؟

 • محتوای تکراری
 • سرقت ادبی
 • محتوای بی ارزش
 • محتوای اسپم
 • استفاده بیش از حد از کلیدواژه ها (Keyword Stuffing)
 • تجربه کاربری نا مطلوب

چگونه سایت را برای پاندا سئو کنیم؟

 1. سایت خود را برای یافتن محتوای تکراری بررسی کند. محتوای داخلی تکراری بر روی سایت شما مهم ترین عاملی است برای پاندا زنگ خطر محسوب می شود.
 2. سایت خود را برای سرقت ادبی و محتوای کپی چک کنید. پاندا به شدت از محتوایی که از سایت های دیگر کپی شده باشد بدش می آید!
 3. محتوای بی ارزش را شناسایی کنید. کلمه ی “بی ارزش” ممکن است کمی نا مهموم باشد. به محتوایی بی ارزش گفته می شود که بسیار کوتاه و پر از تبلیغات است و معمولا پاسخگوی سوال کاربر نیست.
 4. محتوای بازنویسی شده نیز برای پاندا بی ارزش است. محتوایی که با خواندن چند وب سایت و گردآوری و گلچین کردن نوشته شود ارزشی ندارد. از نظر پاندا محتوا باید یکتا و اصیل باشد.

الگوریتم پنگوئن گوگل

penguin

پنگوئن (Penguin) یکی از الگوریتم های گوگل است که هدف آن شناسایی و پایین آوردن سایت هایی است که با لینک دهی غیر طبیعی نتایج سرچ گوگل را اسپم می کنند. پنگوئن به شدت از تکنیک های لینک دهی که نتایج سرچ را به صورت غیر طبیعی دستکاری می کنند بدش می آید.

مانند پاندا، الگوریتم پنگوئن به طور رسمی به الگوریتم های هسته ای گوگل اضافه شد و بیشتر از قبل به وب سایت ها سر می زند.

پنگوئن به چه چیزهایی حساس است؟

 • دریافت لینک از سایت های بی کیفیت و اسپم
 • دریافت لینک از سایت های بی کیفیتی که فقط برای لینک دهی ساخته شده اند
 • دریافت لینک از سایت هایی که از نظر محتوا به سایت شما نامرتبط هستند
 • لینک های خریداری شده
 • لینک ها با آنکر تکست هایی که در آن بیش از حد از کلیدواژه ها استفاده شده

چگونه سایت را برای پنگوئن سئو کنیم؟

 1. بک لینک های سایت خود را مرتبا چک کنید. گوگل یک سایت برای یک یا دو لینک اسپم پنالتی نمی کند، اما اگر به طور ناگهانی حجم زیادی بک لینک اسپم بگیرید مشکل ساز خواهد شد.
 2. از شر لینک های مضر خلاص شوید و در حالت ایده آل باید درخواست حذف تمام لینک های اسپم را ثبت کنید.

الگوریتم مرغ مگس خوار گوگل

hummingbird

یکی از مهم ترین الگوریتم های گوگل ، الگوریتم مرغ مگس خوار یا Hummingbird است که کار آن تفسیر سرچ ها و فراهم کردن نتایجی که به منظور کاربر نزدیک تر است می باشد.

در حالی که کلیدواژه ها در یک سرچ مشخص همچنان اهمیت زیادی دارند، مرغ مگس خوار تاکید بیشتری را بر روی مفهوم و کلیت سرچ انجام شده قرار می دهد.

علاوه بر این، مرغ مگس خوار استفاده از کلمات هم معنی را نیز بهینه کرده است. به جای نشان دادن نتایجی که دقیقا حاوی کلیدواژه سرچ شده هستند، گوگل بیشتر نتایجی را نشان می دهد که زمینه ی آن ها با سرچ انجام شده مرتبط است و لزوما حاوی دقیقا همان کلیدواژه نیست.

مرغ مگس خوار به چه چیزهایی حساس است؟

 • استفاده بیش از حد از کلیدواژه (Keyword Stuffing)
 • محتوای بی کیفیت

چگونه سایت را برای مرغ مگس خوار سئو کنیم؟

 1. کلیدواژه های خود را گسترش دهید. بر روی کلیدواژه های مترادف، سرچ های مرتبط در مطالب خود تمرکز کنید. به جای تمرکز بر روی کلیدواژه های کوتاه و تک کلمه ای، بر روی کلیدواژه های طولانی (Long-tail) نیز تمرکز داشته باشید.
 2. به جای تمرکز بر روی کلیدواژه، بر روی مفاهیم تمرکز کنید. جمله بندی غیر طبیعی مخصوصا در عنوان و توضیحات در بسیاری از سایت ها رایج است. امّا با پیشرفت الگوریتم های گوگل و درک بهتر زبان طبیعی، این مساله برای سایت ها مشکل ساز خواهد بود. اگر جملات شما همچنان ربات گونه هستند، بهتر است همین الان این کار را متوقف کنید!

الگوریتم موبایل Mobilegeddon گوگل

mobile

در لیست الگوریتم های گوگل، این الگوریتم به کارکرد وب سایت های روی گوشی های موبایل رسیدگی می کند و وظیفه آن این است که مطمئن شود صفحاتی که برای موبایل بهینه شده اند در بالای لیست جستجوهای موبایلی قرار بگیرند و سایت هایی که برای موبایل بهینه سازی نشده اند به پایین لیست بروند. این الگوریتم روی سرچ با کامپیوتر تاثیری ندارد.

فاکتور های Mobile-friendly بودن این الگوریتم در سطح یک صفحه است به این معنی که یک صفحه از سایت شما ممکن است بهینه باشد و رنک بگیرد و صفحه دیگر ممکن است بهینه نباشد و به پایین لیست گوگل برود.

Mobilegeddon به چه چیزهایی حساس است؟

 • موجود نبودن ورژن موبایل صفحات
 • پیکربندی اشتباه دید مطلب روی موبایل
 • استفاده از پلاگین های نا مناسب

چگونه سایت را برای Mobilegeddon سئو کنیم؟

 1. بیش از دو سال از معرفی این الگوریتم گوگل گذشته است. آیا واقعا فکر نمی کند که وقت آن رسیده responsive موبایل سایت خود را درست کنید؟! می توانید از پیشنهادات گوگل برای سئو موبایل استفاده کنید و سایت خود را بهینه کنید.
 2. از ابزار Mobile Friendly Test گوگل استفاده کنید تا ببینید وب سایت شما در حال حاضر برای نمایش بر روی دستگاه های موبایل بهینه است یا خیر.

الگوریتم رنک برین گوگل

rankbrain

الگوریتم رنک برین یک هوش مصنوعی (AI) با قابلیت فراگیری ماشین (Machine Learning) است که به گوگل کمک می کند تا مفهوم پشت هر سرچ را بفهمد و مرتبط ترین نتیجه را برای کاربر نمایش دهد.

به طور خلاصه، RankBrain قادر است خلاصه ای از محتوای صفحه را بفهمد، ارتباط آن با سرچ را تشخیص دهد و خودش را آموزش دهد تا به مرور زمان بهتر عمل کند.

این الگوریتم از فاکتور های قدیمی سئو استفاده می کند و با در نظر گرفتن ویژگی های مرتبط بودن مطلب با سرچ انجام شده نتایج سرچ را مرتب می کند.

RankBrain به چه چیزهایی حساس است؟

 • نبودن ویژگی های مرتبط با یک سرچ خاص
 • تجربه کاربری نا مناسب

چگونه سایت را برای RankBrain سئو کنیم؟

 1. وب سایت خود را برای بهبود تجربه کاربری بهینه سازی کنید. رنک برین یکی از دلایلی است که باید به خاطر آن به تجربه ی خوب کاربران بیشتر بها دهید.
 2. رقبای خود را تحلیل کنید تا ببینید با چه ویژگی هایی توانسته اند رنک بگیرند. رنک برین به دنبال ویژگی هایی است که به بهترین نحو ممکن به کاربران خدمت رسانی می کنند. در حالی که لیست مشخصی برای این ویژگی وجود ندارد، می توانید برخی از آن ها را کار رقیبان خود بیابید.

الگوریتم Fred گوگل

fred

الگوریتم فرد آخرین و جدید ترین مورد در لیست الگوریتم های گوگل است. گوگل شروع به کار این الگوریتم را تایید کرد ولی جزئیات دقیقی از آن را در اختیار ما قرار نداده است. تنها چیزی که می دانیم این است که فرد سایت هایی را هدف قرار می دهد که دستورات و قوانین وب مستر گوگل را نقض می کنند.

با این وجود، تحقیقات نشان می دهند که بیشتر سایت هایی که تحت تاثیر آن قرار گرفته اند بیشتر سایت هایی است که محتوای بی کیفیت انتشار می دهند.

الگوریتم Fred به چه چیزهایی حساس است؟

 • محتوای بی کیفیت و پر از تبلیغات
 • محتوای بی ارزش و بر پایه ی کسب درآمد

چگونه سایت را برای الگوریتم Fred سئو کنیم؟

 1. قوانین وب مستر گوگل را بررسی کنید. رعایت کردن تمام قوانین راه ساده ای برای در امان ماندن از پنالتی شدن توسط الگوریتم فرد است.
 2. محتوای بی ارزش تولید نکنید. تمام سایت های بزرگ تبلیغات نشان میدهند. امّا این تبلیغات نیستند که فرد را می آزارند. محتوای بی ارزش است که بیش از هر چیزی برای فرد زنگ خطر محسوب می شود. محتوای بی کیفیت و کوتاه سایت خود را با مطالب غنی و مرتبط جایگزین کنید.
در linkedin به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در email به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.