آموزش راه اندازی کسب و کار اینترنتی

شروع یک کسب و کار جدید، همیشه با ترس و اضطراب همراه است. ترس از این‌که انتهای کار، با موفقیت همراه است یا شکست. در هر کاری، روش‌هایی وجود دارد که در طی مسیر کمک‌کننده هستند.
اگر مسیر درست را انتخاب کنید و مراحل درستی را برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی خود انتخاب کنید قطعا موفقیت، نتیجه کار شما خواهد بود. در این مقاله مسیر و روش‌ها را به شما نشان می دهیم تا مسیر موفقیت را طی کنید.

مراحل راه اندازی کسب‌ و‌ کار ‌اینترنتی

اگر با مراحلی که باید در حین اجرای یک کسب‌و‌کار‌ اینترنتی طی کنید، آشنا باشید قطعا دید روشن‌تری برای شروع کسب‌و‌کار خود خواهید داشت. در ادامه 5 مرحله مهم که باید در زمان راه اندازی کسب ‌و‌ کار‌ اینترنتی طی کنید را بررسی می‌کنیم.

مراحل راه اندازی کسب‌ و‌ کار ‌اینترنتی

مرحله اول: شناخت از خود

قبل از‌ اینکه ‌ایده خود را عملی کنید و دست به کار شوید باید نسبت به خودتان شناخت کافی داشته باشید. اگر کاری که انتخاب می‌کنید مورد علاقه شما نباشد و انگیزه کافی برای رسیدن به آن را نداشته باشید، قطعا پس از مدت کوتاهی بی انگیزه و دلزده می‌شوید.

بنابراین قبل از شروع کار و راه اندازی کسب و کار اینترنتی با خود خلوت کنید و به ندای درونی قلبتان گوش دهید. علاقه، موتور متحرک هر کاری است. اگر می‌خواهید ‌آینده کاری خود را بسنجید اول به خودتان نگاه کنید. اگر انگیزه کافی برای شروع کار و علاقه را دارید حتما موفق خواهید شد.
بسیار دیده می‌شود که افراد بر موجی که بر جامعه سوار است، سوار می‌شوند و همان شغل و مسیر را انتخاب می‌کنند و ادامه می‌دهند. بدون ‌اینکه به ‌این نکته دقت کنند که به آن کار علاقه دارند و ‌آیا دانش و مهارتی در آن زمینه دارند یا خیر.

حتی اگر هزاران نفر دیگر در‌ این کار موفق شده باشند اگر ‌این ‌ایده و انتخاب با روحیات شما سازگار نباشد، شما قطعا شکست می‌خورید. با خودتان روراست باشید و ‌ایده‌ای متناسب با شرایط خود انتخاب کنید. شاید در نظر شما‌ این مرحله مهم نباشد، اما باید بدانید که‌ این مرحله در واقع مهم‌ترین مرحله برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی است.

اگر هنوز ‌ایده اصلی خود را انتخاب نکرده‌اید، پاسخ به ‌این سوالات می‌تواند شما را در جهت پیدا کردن ‌ایده مناسب راهنمایی کند.

شما چه مهارت‌هایی در زندگی دارید؟
موتور متحرک شما چیست؟ چه چیزی انگیزه و اشتیاق را در شما به وجود می‌آورد؟
تخصص شما در چه زمینه‌ای است؟
تا چه مقدار حاضرید برای شروع کسب‌و‌کار خود هزینه کنید؟
سبک زندگی شما به چه شکلی است؟
چه اولویت‌ها و ارزش‌هایی در زندگی شخصی خود دارید؟
آمادگی شروع حداکثری در کار جدید را دارید؟

به‌این سوالات با دقت و صداقت پاسخ دهید تا بتوانید انگیزه خود را برای کار جدید مورد ارزیابی قرار دهید.

تا حالا هیچ چیز مهمی ‌در دنیا بدون اشتیاق به دست نیامده است” گئورگ ویلهلم فردریش هگل

مرحله دوم:‌ ایده کسب ‌و ‌کار‌ اینترنتی خود را پیدا کنید

پیدا کردن ‌ایده‌ای که متناسب با علایق شما باشد (تمام آنچه در گام اول در رابطه با آن صحبت کردیم) و همچنین پتانسیل موفقیت داشته باشد، دومین گام مهم است. اگر در حال حاضر کسب‌و‌کار خود را دارید و می‌خواهید آن را در دنیای ‌اینترنت هم گسترش دهید که از‌ این مرحله عبور کنید. اما اگر الان به دنبال یافتن‌ ایده هستید، ‌این بخش را با دقت مورد مطالعه قرار دهید.

یافتن ایده

همه افراد زمانی که به دنبال ‌ایده می‌گردند، تصور می‌کنند باید کاری خیلی خارق العاده و عجیب انجام دهند. بعضی از افراد هم تصور می‌کنند که ‌ایده‌های بزرگ متعلق به افراد نابغه است و آن‌ها توانایی خلق ‌ایده‌ای جذاب را ندارند. لطفا تمام‌ این تصورات در همین ابتدای کار دور بریزید و به سادگی به قضیه نگاه کنید.

در ‌این مرحله اصلا نیاز به ذهن خلاق و کاری عجیب نیست. اگر شما بتوانید از حواس پنج‌گانه خود به درستی و باتمام وجود استفاده کنید قطعا بهترین ‌ایده را پیدا خواهید کرد.

خوب ببینید، خوب گوش دهید، خوب حس کنید تا بتوانید ‌ایده‌ای کار آمد را پیدا کنید. توجه دقیق به محیط اطراف، باعث می‌شود تا با مشکلات مردم آشنا شوید و‌ ایده‌ای در جهت رفع آن مشکل یا برطرف کردن نیازی پیدا کنید. دیگر کار تمام است. با‌ این راه حل ساده شما ‌ایده‌هایی را پیدا می‌کنید که مربوط به رفع مشکل مردم و زندگی بهتر آن‌ها می‌شود، بنابراین آن‌ها حاضرند بابت ‌این ‌ایده هزینه کنند و به شما پول بدهند.

“ایده‌ای را دنبال کنید. آن را به زندگی‌تان تبدیل کنید. به آن فکر کنید، رؤیایش را ببینید، با آن زندگی کنید، بگذارید مغز، ماهیچه‌ها، اعصاب و همه‌ی بخش‌های بدن‌تان مملو از آن ایده شود و ایده‌‌های دیگر را رها کنید؛ این مسیر موفقیت است” سوامی ویوکاناندا

مرحله سوم: به دل بازار بروید و تحقیقات را شروع کنید

حال که ‌ایده خود را پیدا کردید، ‌آیا باید سریع دست به کار شد؟! قطعا جواب منفی است. شما با توجه به محیطی که در آن هستید و یا توجه به بخش کوچکی از مردم، ‌ایده‌ای را پیدا کرده‌اید. حال باید ببینید برای جامعه گسترده‌تری هم‌ این ‌ایده قابل تعمیم است یا خیر.

شاید بعد از تحقیقات متوجه شوید ‌این‌ ایده آن‌طور که فکر می‌کردید خواهان ندارد.  پس دست به کار شوید و به افرادی که فکر می‌کنید ‌ایده شما برای آن‌ها مهم است، سر بزنید و با آن‌ها صحبت کنید و نظراتشان را جویا شوید.‌ این کار به شما کمک می‌کند که با گوش دادن به آن‌ها به لایه‌های پنهان قضیه هم که شما توجه نکرده‌اید، پی ببرید.

مرحله چهارم: قیمت گذاری بر روی محصول

محصول شما هرچیزی می‌تواند باشد؛ محصولی فیزیکی یا غیر فیزیکی. به عنوان مثال محصول شما می‌تواند یک فایل دانلودی باشد. نوع محصول مهم نیست ولی قیمت گذاری درست آن بسیار مهم است.

استراتژی‌های قیمت گذاری بسیار متنوع است که حتما در یک مقاله جامع در رابطه با آن صحبت خواهیم کرد. در زمان راه اندازی کسب و کار اینترنتی بهتر است از استراتژی قیمت کم شروع کنید تا مشتریان خود را جذب کنید. بعد از جذب مشتری کافی، کم کم استراتژی قیمت گذاری خود را تغییر دهید.

مرحله چهارم: طراحی سایت

طراحی سایت اولین قدم برای ورود به تجارت آنلاین است. اگر به دنبال فرصتی هستید که بتوانید خدمات، محصولات و یا هر چیز دیگری را به صفحه اول گوگل بیاورید، نیاز به سایتی دارید که تمام اصول فنی و ظاهری طراحی وب سایت و سئو در آن رعایت شده باشد.

یکی از عواملی که موفقیت هر کسب‌و‌کاری را تضمین می‌کند، حضور در فضای ‌اینترنت است و داشتن سایت این موفقیت را دوچندان می‌کند. با داشتن وب سایت شما می‌توانید در نتایج گوگل حاضر شوید. با داشتن سایت، علاوه بر‌ اینکه می‌توانید محصولات خود را به فروش برسانید، می‌توانید اعتماد مخاطب را نیز بیشتر جلب کنید.

طراحی سایت فرامهام

در صورتی که هنوز سایت خود را راه اندازی نکرده‌اید، می‌توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید تا طراحی سایت خود را به ما بسپارید. طراحی سایت فرامهام امکانات زیادی را در اختیار شما قرار می‌دهد تا بتوانید به هدف خود برسید.

طراحی فروشگاه ‌اینترنتی

در دنیایی زندگی می‌کنیم که تجارت 24 ساعته است. کسب‌و‌کارها با حضور در بستر وب به صورت 24 ساعته فعالیت می‌کنند و مشتریان هم به صورت 24 ساعته از ‌این خدمات استفاده می‌کنند. امروزه که همه از ‌اینترنت استفاده می‌کنند و برای خرید محصولات و خدمات مورد نیاز خود در‌ اینترنت جستجو می‌کنند، عدم حضور در‌ این فضا، باعث می‌شود تعداد خیلی زیادی از مشتریان خود را از دست بدهید.

برای طراحی فروشگاه‌ اینترنتی باید فاکتورهای زیادی را در نظر بگیرید که بتوانید نیازهای خود را پاسخ دهید و رضایت کاربر را هم داشته باشید. فروشگاه‌ اینترنتی فرامهام، امکانات بی نظیری برای ساخت یک فروشگاه ‌اینترنتی دارد که تمام نیاز شما را از داشتن یک فروشگاه ‌اینترنتی برطرف می‌کند. با کارشناسان ما در تماس باشید و طراحی فروشگاه ‌اینترنتی خود را به تیمی‌ متخصص بسپارید.

مرحله پنجم: بازاریابی ‌اینترنتی

یکی از مراحل مهم در زمان راه اندازی کسب و کار اینترنتی مرحله بازاریابی است. فروش محصولات و رسیدن به سود بدون تبلیغ و ‌ترویج غیر ممکن است. اگر مردم شما را نشناسند، چطور می‌توانید محصولات خود را به آن‌ها بفروشید. بازاریابی ‌اینترنتی، شامل تمام ابزارهایی می‌شود که بتوانید با استفاده از ‌اینترنت به تبلیغات بپردازید. در ادامه به معرفی و توضیح هر یک از این روش‌ها می‌پردازیم.

1. بازاریابی محتوا

در بازاریابی محتوا، مخاطبان را از طریق تولید محتوای باکیفیت و براساس استانداردهای گوگل به صفحات سایت، شبکه‌های اجتماعی و فروشگاه ‌اینترنتی خود جذب می‌کنید، سپس آن‌ها را به صفحات لندینگ و صفحات فروش هدایت می‌کنید. در‌ این روش شما از طریق محتوا به فروش محصولات و یا خدمات خود خواهید پرداخت.

2. تبلیغات گوگل

گوگل ادورز یکی از بخش‌های پربازده بازاریابی‌ اینترنتی است که با صرف هزینه‌ای می‌توانید در صفحه اول گوگل قرار بگیرید و از گوگل ورودی بگیرید.

تبلیغات گوگل

3. بازاریابی ویدیوئی

ساخت فیلم‌های کوتاه برای معرفی و عرضه محصولات در دسته بازاریابی ویدیویی قرار می‌گیرد.‌ این ویدیوها را می‌توانید در رسانه‌های ویدیویی مثل آپارات و یوتیوب قرار دهید و محصولات خود را در معرض دید مخاطبان قرار دهید.

4. سئو

سئو به معنای بهینه‌سازی موتورهای جستجو است. در‌ این روش با استفاده از تکنیک‌های سئو جایگاه سایت خود را بهینه می‌کنید تا جزو نتایج اول گوگل قرار بگیرید. جزو اولین‌ها بودن یعنی بازدید و ورودی بیشتر به سایت و در نهایت افزایش فروش.

5. رپورتاژ آگهی

رپورتاژ گونه‌ای از آگهی است که برروی بستر وب منتشر می‌شود و مخاطب متوجه تبلیغاتی بودن‌این مقاله یا گزارش نمی‌شود. در نهایت‌این بی طرف بودن مقاله باعث می‌شود مخاطب حس کند در حال خواندن یک گزارش کاملا بی طرف است و بهتر به اعتماد می‌کند.  در‌این روش می‌توانید لینک‌هایی به سایت خود بدهید تا ورودی‌های خود را افزایش دهید.

6. بازاریابی پیامکی

در‌این روش خیلی مهم است که با تکنیک‌های بازاریابی پیامکی آشنا باشید تا بتوانید به هدف مورد نظر خود برسید. با استفاده از سامانه‌های ارسال پیامک انبوه، پیام خود را برای تعداد زیادی از مخاطبان هدف خود بفرستید.

7. بازاریابی شبکه‌های اجتماعی

شبکه‌های اجتماعی تاثیر زیادی بر روی برندسازی و توسعه برند دارند. اما باید بدانید که در هرکدام از‌ این شبکه‌های اجتماعی چگونه باید فعالیت کنید تا مخاطب بیشتری را جذب کنید.

جمع‌بندی

تمام آنچه برای راه اندازی کسب‌ و‌ کار ‌اینترنتی به آن نیاز داشتید را در‌ این مقاله بررسی کردیم. با دنبال کردن این 5 مرحله، می توانید کسب و کار اینترنتی خود را راه اندازی کنید ویا بهبود دهید.

در linkedin به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در email به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

3 دیدگاه

 1. سلام ممنون از مطلب خوبتون
  من می خوام راه اندازی کسب و کار آنلاین رو شروع کنم، باتوجه به تجربه شما در این زمینه چه مقدار سرمایه اولیه لازم هست برای شروع؟

  1. سلام جناب جعفری عزیز
   مقدار سرمایه اولیه باتوجه به نوع کسب و کاری که دارید بسیار متفاوته و نمی‌توان قیمت حدودی در نظر گرفت. لطفا با کارشناسان ما تماس بگیرید تا مشاوره رایگان و دقیق‌تری به شما بدهند.

   سپاس از توجهتون🌹

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.