10 راهکار برای جلوگیری از هک wifi

در دنیای امروزی اینترنت نیاز تمام افراد می باشد. در بیشتر خانه ها و مراکز تجاری از وای فای wifi استفاده می شود
ویژگی امواج وای فای wifi در محیط باعث شده تا افراد بتوانند به صورت اشتراکی از مودم استفاده کنند و دسترسی افراد دیگر به شبکه ی wifi وای فای بسیار راحت باشد.
با توجه به اینکه مودم ها به نوعی یک دروازه یا پل ارتباطی به وسایلی که به آنها وصل هستند ، می باشند ، بنابراین امکان دسترسی به اطلاعات سیستم ها از طریق مودم امکان پذیر می باشد . و در صورتی که شما نکاتی که برای جلوگیری از هک وای فای و نکات امنیتی مربوط به wifi وای فای را رعایت نکنید ممکن است دچار دردسر شوید.

وای فای

10 راه برای جلوگیری از هک wifi

برای جلوگیری از هک wifi وای فای کار های مختلفی باید انجام داد که هرچه تعداد این کار ها بیشتر باشد احتمال هک شدن مودم شما کمتر می شود.
مهمترین راه ارتباطی برای هک یک مودم اتصال از طریق wifi می باشد .مهاجمان می توانند به راحتی با هک مودم adsl به آن و سپس به اطلاعات شما پیدا کنند .

1. پیشنهاد شرکت مایکروسافت برای بالا بردن امنیت مودم

یکی از بهترین راه های بالا بردن امنیت مودم استفاده از روش پیشنهادی شرکت مایکروسافت می باشد .مایکرو سافت بهترین شیوه رمز نکاری برای وایفای مودم را استفاده از پروتکل های wpa-psk و wpa2-psk می داند . در این پروتکل رمز عبور wifiشما در یک میلی ثانیه رمزنگاری می شود و به ادعای شرکت مایکروسافت ، هک این شیوه رمز نگاری 64 سال طول خواهد کشید.

2. استفاده از حالت bridge

در صورتی که شما بیش از یک دستگاه متصل به اینترنت ندارید ، حتما از حالت bridge برای کانفیگ مودم خود استفاده نمایید .امنیت روش bridge به مراتب بیشتر از روش pppoe می باشد.

3. فعال کردن مک فیلتر mac filter

در صورتی که مودم خود را با شیوه pppoe تنظیم کردید حتما مک فیلتر مودم را فعال نمایید . در این قسمت شما میتوانید مک ادرس گوشی یا لپ تاپ یا هر وسیله ای که میخواهد به اینترنت وصل شود را در مودم درج کنید و با این کار دستگاه ها و گوشی های دیگر حتی اگر رمز مودم شما را هم بلد باشند ، نمیتوانند به مودم متصل شوند .

4. استفاده از نرم افزار مشاهده دستگاهای متصل به مودم wifi

در خود مودم ها قسمتی هست که دستگاه های متصل به مودم را نشان می دهند ، همچنین نرم افزار هایی برای انجام این کار وجود دارد . شما می توانید با نصب این برنامه از متصل شدن دستگاه های جدید به مودمتان با خبر شوید و در صورت مشاهده دستگاه غیر مجاز و ناشناخته ، اتصال آن را قطع کنید و رمز وای فای را تغییر دهید.

5. خاموش کردن مودم wifi

مودم را در مواقعی که منزل نیستید و یا استفاده نمیکنید خاموش کنید . با این کار علاوه بر کمک به سلامتی خود ، احتمال هک مودم را تا حد زیادی کم می کنید.

6. خاموش کردن wps

کار دیگری که برای بالا بردن امنیت مودم باید انجام دهید غیر فعال کردن wps می باشد .وی پی اس که مخفف wifi protected setup می باشد استانداردی در مودم ها هست که با وارد کردن پین هشت رقمی آن که بر روی مودم wifi نوشته شده ، می توان حتی بدون داشتن پسورد به آن متصل شد . wps به دو طریق غیر فعال میشود . در روش اول بایستی دکمه wps که بر روی مودم قرار دارد را خاموش نمود و همچنین وارد صفحه تنظیمات مودم شد و برای بالا بردن امنیت مودم قابلیت wps را غیر فعال کرد.

7. تغییر رمز wifi به صورت دوره ای

تغییر رمز عبور همیشه یکی از راهکار هایی بوده که کمی کار هکر ها را سخت کرده ولی راهی دائمی نیست . چرا که زمانی که رمز عبور وای فای خود را تغییر می دهید شاید به صورت مقطعی دسترسی به وای فای مودم شما قطع شود ولی دوباره با هک وای فای دسترسی به مودم شما امکان پذیر می باشد .
رمز عبور خود را در بازه های زمانی مختلف تغییر دهید و سعی کنید از حروف بزرگ و کوچک به همراه اعداد و کاراکتر های خاص مانند کاراکترهای زیر استفاده کنید که هک آن برای هکر ها کمی سخت تر شود .
مانند : ! @ # $ % ^ & * ( ) _ +

8. استفاده از نرم افزار های مشاهده دستگاه های متصل به مودم wifi

در خود مودم های wifi قسمتی هست که دستگاه های متصل به مودم را نشان می دهند ، همچنین نرم افزار هایی برای انجام این کار وجود دارد .
شما می توانید با نصب این برنامه از متصل شدن دستگاه های جدید به مودمتان با خبر شوید و در صورت مشاهده دستگاه غیر مجاز و ناشناخته ، اتصال آن را قطع کنید و نسبت به تغییر رمز wifi اقدام کنید.

9. تغییر ip مودم وای فای و رمز عبور تنظیمات

باید حتما ip پیشفرض مودم و نام کاربری و پسورد ورود به تنظیمات مودم را تغییر دهید . با انجام این روش ها تا حد قابل توجهی امکان هک وای فای شما پایین می آید و یا حتی بتوان به صفر می رسد .
آی پی پیش فرض تمام مودم ها و روتره 192.168.1.1 می باشد . و نام کاربری و رمز عبور اغلب مودم ها بصورت پیش فرض کلمه admin می باشد .بنابراین با دونستن این اطلاعات هک مودم ها برای هک کننده ها بسیار آسان می شود .

10. مخفی کردن ssid یا نام مودم wifi

یکی از راه های هک مودم این است که هکر wifiهای موجود را سرچ میکند و سپس با نرم افزار های هک اقدام به هک wifi میکند .
در صورتی که شما ssid مودم خود را مخفی کنید ، نام وای فای شما دیگر برای دیگران قابل رویت نیست و آنها نمیتوانند مودم شمار ا ببینند تا هک کنند .
البته لازم به ذکر می باشد در صورتی که شما قبلا به مودم متصل باشید با مخفی کردن ssid ارتباط شما با مودم قطع نمیشود .

در linkedin به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در email به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.