الگوریتم RankBrain گوگل چیست و چه تاثیری روی سئو سایت شما دارد؟

چند ماه پیش، گوگل الگوریتم جدیدی به نام الگوریتم RankBrain معرفی کرد که بر پایه هوش مصنوعی (AI) ساخته شده است. طی ماه های اخیر، تنها درصد کمی از سرچ های گوگل با استفاده از الگوریتم رنک برین رسیدگی شدند به گونه ای که کاربران تغییر خاصی را در تجربه ی کاربری خود احساس نکردند. امّا بر اساس ادعای گوگل، این الگوریتم فضای وب را به مکانی بهتر و ساده تر برای جستجو تبدیل خواهد کرد.

این الگوریتم جدید گوگل چیست؟ چگونه کار می کند؟ و چه تاثیراتی بر روی سئو خواهد داشت؟ این ها مواردی هستند که ما در این مقاله به آن ها خواهیم پرداخت.

الگوریتم RankBrain گوگل چیست؟

google rankbrain

الگوریتم رنک برین به این صورت تعریف می شود:

به عنوان بخشی از الگوریتم های هسته گوگل، این الگوریتم یک برنامه ی هوش مصنوعی (AI) است که از فراگیری ماشین (توانایی یادگیری ماشین ها بر اساس داده های ورودی) برای نشان دادن مرتبط ترین نتایج سرچ برای جستجو ها در گوگل استفاده می کند.

پیش از الگوریتم رنک برین، گوگل از الگوریتم های ساده خود برای نشان دادن نتایج مرتبط به یک سرچ خاص استفاده می کرد. اما در این الگوریتم جدید، سرچ ها درون یک مدل تفسیری قرار می گیرند و گوگل با در نظر گرفتن یک سری فاکتور دخیل در سرچ، نتایج را برای کاربر نمایش می دهد. این فاکتورها می تواند شامل مواردی مانند، موقعیت جغرافیایی کاربر، شخصی سازی ها و جمله بندی او شود و از تمام این ها برای درک “هدف” و “انگیزه” اصلی کاربر از انجام سرچ استفاده می شود. به این ترتیب گوگل موفق می شود نتایچ بسیار مرتبط تری را برای کاربر نمایش دهد.

الگوریتم های قبلی گوگل در حالتی از پیش برنامه ریزی شده برای شرایط از پیش تعیین شده کار می کردند. ولی الگوریتم RankBrain قادر است که در مرور زمان خودش را بروزرسانی کند؛ مانند رباتی که خودش می تواند خودش را آپدیت کند و به یک انسان برای تعمیر و نگهداری نیاز ندارد.

تا کنون گوگل در حدس زدن نتایج درست موفقیت 70 درصدی داشته است که رنک برین این مقدار را به 80 درصد رسانده است.

الگوریتم RankBrain گوگل چه چیزهایی “نیست”؟

تغییراتی که در گوگل انجام می شود گاهی اوقات واضح و مشخص نیست. به همین دلیل تصمیم گرفتیم لیستی از مواردی که الگوریتم RankBrain نیست را برای شما آماده کنیم تا هیچ گونه برداشت اشتباهی برای کاربران به وجود نیاید. این الگوریتم:

  1. یک گراف اطلاعاتی جدید نیست. گراف اطلاعاتی یا Knowledge Graph گوگل نیز یک برنامه هوش مصنوعی است ولی رنک برین هیچ ربطی به آن ندارد و به هیچ وجه ورژنی جدید از آن نیست.
  2. یک نوع سرچ جدید نیست. رنک برین یک نوع جدید موتور جستجو نیست و قصدی هم ندارد که تغییر عمده ای در فرآیند سرچ کاربر ایجاد کند.
  3. یک ورژن جدید از یک الگوریتم خاص نیست. الگوریتم RankBrain مانند الگوریتم های پاندا یا پنگوئن یک الگوریتم جدید نیست. رنک برین در واقع یک سری اصلاحات است که در کنار الگوریتم مرغ مگس خوار برای تولید نتایج با معنی تر کار می کند.
  4. یک ربات نیست. این الگوریتم فقط مجموعه ای از معادلات ریاضی می باشد که قادر است به مرور زمان یاد بگیرد و خودش را توسعه دهد.

الگوریتم RankBrain گوگل چگونه کار می کند؟

rankbrain algorithmالگوریتم RankBrain از یک سری دیتابیس در مورد افراد، مکان ها و اشیاء برای پایه ریزی الگوریتم و فرآیند فراگیری ماشین (Machine Learning) خود استفاده کرد.

این الگوریتم طیف گسترده ای از زبان های نوشتاری را به مقادیر ریاضی تبدیل می کند که برای ماشین قابل درک باشد و به هرکدام از این مقادیر یک آدزس می دهد (مقادیر مشابه آدرس یکسان دارند). در صورتی که رنک برین با جمله ای که نمی شناسد رو به رو شود، با کلمات و جملات مشابه می تواند معنی آن جمله را حدس بزند و نتایج دقیق تری را نمایش دهد.

به مرور زمان گوگل نتایج جستجو را بر اساس تعاملات کاربر بهبود می بخشد تا نتایج جستجو به منظور اصلی کاربر بسیار نزدیک باشند.

فرآیند تبدیل لغات به آدرس ها یا محور های ریاضی ادامه پیدا می کند و در هنگام سرچ، کلماتی که در دسته بندی “مرتبط ترین” قرار می گیرند به کار نشان داده می شوند.

در پشت صحنه ی انجام یک سرچ، داده ها به صورت مستمر به فرآیند فراگیری ماشین داده می شوند تا دفعه بعد که آن سرچ صورت می گیرد، نتایج مرتبط تری برای کاربر نمایش داده شوند.

الگوریتم RankBrain ظاهری ساده ولی زیرساختی بسیار پیچیده و سخت دارد.

آیا الگوریتم RankBrain شیوه ی سئو کردن سایت را تغییر می دهد؟

بسته به میزان پیشرفته و بروز بودن مهارت های سئو شما، الگوریتم رنک برین می تواند تغییری جزئی و یا تغییری کلی در تئوری های سئو شما ایجاد کند.

بیل سوالسکی، مشاور تخصصی سئو، اهمیت درک الگوریتم رنک برین را به این صورت توصیف می کند:

برای یک اسب سوار، اسب یک حیوان چهارپای بزرگ است، برای یک نجار اسب چهار پا دارد ولی در مزارع مشغول جویدن کاه نیست، برای یک ژیمناست اسب چیزی است که روی پشتش جهش انجام می دهیم؛ برای رنک برین زمینه است که اهمیت دارد. فراهم کردن زمینه ی درست برای کاربر کلید بهینه سازی وب سایت برای فرآیند یادگیری ماشین است.

چگونه سایت خود را برای الگوریتم RankBrain سئو کنیم؟

rankbrain seo

چگونه وب سایت خود را برای الگوریتم رنک برین سئو کنیم؟ گری ایلیس، تحلیلگر ترند وب مستر در گوگل، این پاسخ را داده است:

بهینه سازی سایت برای RankBrain کاری بسیار ساده است و در واقع کاری می باشد که ما 15 سال است داریم می گوییم: به زبانی طبیعی بنویسید. محتوایی بنویسید که کاملا طبیعی به نظر برسد. اگر مانند یک ماشین بنویسید، بی شک رنک برین شما را پس خواهد زد. محتوای سایت و مقالات خود را بخوانید و از دیگران نیز نظر بخواهید که آیا مطالب شما طبیعی به نظر می رسند یا خیر. اگر محتوای شما به گفتار روزمره ی افراد نزدیک و طبیعی باشد، پس بی شک محتوای سایت شما برای الگوریتم RankBrain بهینه است.

حالا ممکن است بگویید من همیشه محتوای مناسبی را برای سایتم تولید می کنم. دیگر چه کاری لازم است انجام دهم؟

در این خصوص نیاز دارید سه نکته دیگر در مورد الگوریتم رنک برین را بدانید.

  1. استفاده از رنک سیگنال های مختلف برای سرچ های مختلف

پیش از رنک برین، بهینه بودن وب سایت با بررسی تمام سیگنال ها (تنوع لینک، عمق محتوا و …) انجام می گرفت. اما بعد از الگوریتم رنک برین، سئو کارها نیاز دارند محتوایی را پیدا کنند که به بهترین نحو ممکن پاسخگوی نیاز کاربران باشد. برای موضوعی مانند یک طوفان ناگهانی باید بیشتر روی تازگی محتوا تمرکز کرد. برای موضوعی مانند تاریخ و پیشینه ی موسیقی سنتی باید به سیگنال عمق محتوا تمرکز کرد. در نظر داشته باشید که فرآیند فراگیری ماشین در رنک برین همیشه سیگنال ها را با هدف سرچ مرتبط می سازد و شما هم باید در سئو همین کار را کنید.

  1. شهرت وب سایت را بر پایه ی سیگنال های مرتبط بسازید

تکنیک های سئو سعی دارند که برند شما را به منبعی مطمئن برای موتورهای جستجو و کاربران تبدیل کنند. از فواید این مساله رنک گرفتن با تمام کلیدواژه های مد نظر شما می باشد. آیا برند شما نیاز دارد که شهرتش را روی تازگی، عمق مطلب، تنوع یا سیگنال های دیگر بنا کند؟ جواب این سوال به موضوعی که پوشش می دهید بستگی دارد. به مرور زمان، دامنه شما باید شهرتی بر اساس سیگنال های مد نظرش بسازد. باید درک کنید که الگوریتم RankBrain محیطی را ایجاد می کند که در آن برند شما می تواند برای پاسخ دهی به یک نیاز خاص شناخته شود.

  1. ساخت صفحه جداگانه برای هر کلیدواژه کاملا از مد افتاده است!

ساخت یک صفحه ی جداگانه برای هر یک از کلیدواژه های “بخارپز”، “بخارپزها”، “بخاپز فلزی”، “بخارپز آشپزخانه” کاری است که هنوز هم بسیاری از افراد انجام می دهند. ولی باید بدانید که خیلی وقت است این کار و این متود قدیمی شده و دیگر استفاده نمی شود! در سئوی مدرن تمام این کلیدواژه ها در یک مطلب جمع آوری می شوند و از تمامی آن ها به شیوه ای کاملا طبیعی در یک صفحه استفاده می شود. این نکته ممکن است جدید نباشد، اما با آمدن الگوریتم RankBrain بار دیگر اهمیت جمع آوری کلیدواژه ها در یک مطلب کامل و کلی و طبیعی پر رنگ می شود.

دیدگاه و پیش بینی شما در مورد این الگوریتم گوگل چیست؟ نظرات خود را در بخش کامنت ها با ما به اشتراک بگذارید.

در linkedin به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در email به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.