الگوریتم پنگوئن گوگل و تاثیر و اهمیت آن در سئو وب سایت

الگوریتم پنگوئن گوگل یک بروزرسانی برای الگوریتم های رنک دهی گوگل است که برای اوّلین بار در سال 2012 ارائه شد. در آن زمان، ارائه این آپدیت تاثیر بسیار گسترده ای بر وب سایت ها داشت. هدف گوگل از ارائه این آپدیت مبارزه با اسپم در فضای وب بود. امروزه، آپدیت پنگوین بخشی از الگوریتم های اصلی و هسته ای گوگل است. آپدیت های الگوریتم Penguin در حال حاضر به طور منظم ارائه می شوند و دیگر دستی نیستند.

برای سفارش سئو و بهینه سازی وبسایت و استفاده از خدمات مشاوره رایگان با ما در ارتباط باشید :

telegram

این الگوریتم که به دنبال الگوریتم پاندا آمد تلاشی جدید برای بالا آوردن مطالب ارزشمند و حذف سایت هایی بود که محتوای بی ارزش داشتند.

الگوریتم پنگوئن گوگل چه زمانی شروع به کار کرد؟

google penguin

  • اوّلین آپدیت الگوریتم پنگوئن گوگل در 24 آپریل 2012 صورت گرفت. این آپدیت با نام Penguin 1.0 شناخته می شود.
  • در 22 می 2013 دومین آپدیت پنگوئن ارائه شد که با نام Penguin 2.0 شناخته می شود.
  • در 17 اکتبر 2014 گوگل آپدیت Penguin 3.0 را شروع کرد. پیش از این آپدیت، همه آپدیت ها دستی انجام می شدند.
  • با ارائه آپدیت Penguin 4.0 در پاییز 2016، این آپدیت به بخشی از الگوریتم های هسته ای گوگل تبدیل شد. از آن زمان اصلاحات دیگری نیز انجام شده است که دیگر دستی انجام نمی شوند.

چرا گوگل الگوریتم پنگوئن را ارائه داد؟

جنگ گوگل با مطالب بی کیفیت با الگوریتم پاندا شروع شد و الگوریتم پنگوئن هم یکی از ابزارهای این جنگ بود.

google penguin

پنگوئن یکی از الگوریتم های گوگل است که پاسخی به دستکاری نتایج سرچ گوگل از طریق سئو کلاه سیاه می باشد. مت کاتس (Matt Cutts) مدیر سابق بخش وب اسپم گوگل در مورد این الگوریتم می گوید:

ما به دنبال چیزی برای مبارزه با محتوای بی کیفیت بودیم. این کار با پاندا شروع شد ولی بعدا متوجه شدیم که هنوز هم اسپم زیادی وجود دارد و به همین دلیل پنگوئن طراحی شد تا با این مساله مقابله کنیم.

هدف این الگوریتم این بود که بر روی یک سری تکنیک های سئو کلاه سیاه کنترل بیشتری داشته باشد و تاثیر آن ها را کاهش دهد.

با درک بهتر نوع لینک هایی که یک سایت دریافت می کند، الگوریتم پنگوئن گوگل این اطمینان را حاصل می کند که لینک های طبیعی و مرتبط با ارزش تر می شوند و لینک های اسپم بی ارزش تر می شوند.

پنگوئن فقط لینک های دریافتی سایت را کنترل می کند و با لینک های خارجی وب سایت کاری ندارد.

الگوریتم پنگوئن گوگل به چه چیزهایی حساس است؟

google penguin

پنگوئن گوگل روی دو مساله اساسی تمرکز دارد.

  • لینک سازی های غیر طبیعی – ساخت و خرید بک لینک از وب سایت های بی کیفیت و نا مرتبط و ایجاد تصویری غیر طبیعی از میزان محبوبیت وب سایت به منظور فریب دادن گوگل برای گرفتن رنک بهتر.
  • استفاده بیش از حد کلیدواژه ها (Keyword Stuffing) – پر کردن صفحه با تعداد زیادی کلیدواژه یا تکرار کلیدواژه ها به منظور دستکاری کردن رنک در گوگل.

آیا سایت من با الگوریتم پنگوئن گوگل پنالتی شده است؟

در ابتدا، باید تفاوت بین پنگوئن و یک پنالتی دستی برای لینک دهی غیر طبیعی را درک کنید. به طور خلاصه، پنگوئن یک فیلتر است که بر روی تمام سایت ها تاثیر می گذارد ولی یک پنالتی دستی فقط برای یک سایت مشخص اتفاق می افتد که گوگل آن را اسپم تشخیص داده است و اغلب توسط گزارش کاربران صورت می گیرد.

اگر در آمار آنالیتیکس وب سایت شما در روزی که یک آپدیت پنگوئن ارائه شده کاهشی رخ داده است، ممکن است این نزول ناگهانی به پنالتی پنگوئن مربوط شود.

چگونه از پنالتی پنگوئن خارج شویم؟

برای رفع یک پنالتی دستی باید ابتدا موارد مشکل دار را حذف کرده و یک درخواست بازبینی ثبت کنید، امّا اگر توسط پنگوئن پنالتی شده اید، با چنین درخواستی نمی توانید پنالتی را حذف کنید. در عوض کاری که باید انجام دهید این است که مشکلات سایت را برطرف کنید و منتظر بمانید که ربات های گوگل مجدد به سایت شما سر بزنند و شما را ببخشند. کارهایی که باید انجام دهید شامل موارد زیر می شود:

  • حذف هرگونه لینک غیر طبیعی شامل لینک هایی که خودتان ساخته اید و در سایت های دیگر قرار داده اید.
  • انجام Disavow برای لینک هایی که اسپم هستند ولی خودتان ایجاد نکرده اید.
  • بازبینی محتوای سایت باری اینکه مطمئن شوید کلیدواژه ها مناسب استفاده شده اند.

نتیجه گیری

به طور خلاصه، الگوریتم پنگوئن گوگل برای از بین بردن نواقص جدی گوگل ایجاد شد. این نواقص در سیستم گوگل به کاربران اجازه می داد که با لینک های بی کیفیت و استفاده بیش از حد از کلیدواژه ها، گوگل را فریب دهند. برای این که سایت شما توسط این الگوریتم گوگل اسپم شناخته نشود، کاری که باید انجام دهید این است که در وب سایت خود از زبان و بیان طبیعی استفاده کنید و بک لینک و لینک دهی سایت شما باید به صورت طبیعی انجام شود.

 

برای سفارش سئو و بهینه سازی وبسایت و استفاده از خدمات مشاوره رایگان با ما در ارتباط باشید :

سفارش

در linkedin به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در email به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.