الگوریتم مرغ مگس خوار گوگل چه تاثیری روی سئو سایت شما دارد؟

بر خلاف آپدیت های سابق گوگل مانند پاندا یا الگوریتم پنگوئن که در ابتدا به صورت افزونه ای برای الگوریتم اصلی گوگل بودند، الگوریتم مرغ مگس خوار گوگل به عنوان یک تغییر کلی در الگوریتم هسته ای گوگل شناخته می شود.

در آپدیت Hummingbird گوگل، در حالی که بسیاری از اجزای الگوریتم اصلی گوگل دست نخورده باقی ماندند، گوگل هرچه بیشتر روی درک بهتر منظور کاربر و ارائه نتایج مرتبط تمرکز کرد.

الگوریتم Hummingbird گوگل در 26 سپتامبر 2013 معرفی شد ولی از یک ماه قبل تر فعال شده بود. در حالی که آپدیت های قبلی گوگل مانند پاندا یا پنگوئن تغییرات بسیار زیادی در رنک و ترافیک وب سایت ها ایجاد کردند، مرغ مگس خوار تغییرات بسیار عمده ای را در سطح وب ایجاد نکرد. این الگوریتم تاثیر بسیار مثبتی بر روی پایگاه اطلاعات گوگل که Knowledge Graph یا گراف دانش نام دارد گذاشته است.

Knowledge Graph گوگل یا گراف دانش چیست؟

برای اینکه هدف پشت الگوریتم مرغ مگس خوار گوگل را به خوبی درک کنیم، ابتدا بهتر است با ویژگی هایی از موتور جستجو آشنا شویم که این الگوریتم تا حد زیادی روی آن ها تاثیر گذاشته است.

یک سال قبل از معرفی مرغ مگس خوار، گوگل ویژگی گراف دانش خود را ارائه داد که برای فراهم کردن پاسخ های دقیق و سریع برای سوالات کاربران در مورد افراد، مکان ها و اشیا می باشد.

با استفاده از گراف دانش در صفحه نتایج سرچ گوگل می توانید علاوه بر نتایج معمولی سرچ و لینک وب سایت های مربوط، می توانید مجموعه ای از داده های دسته بندی شده به صورت گراف را نیز ببینید. به عنوان مثال اگر یک غذای خاص را سرچ کنید، با باکس هایی شامل محتویات آن غذا، طرز تهیه، ارزش های غذایی و یا تاریخ و پیشینه آن غذا آشنا خواهید شد.

گراف دانش گوگل

اکنون سوالی که پیش می آید این است که گوگل چگونه می تواند نتایجی را نشان دهد که به بهترین نحو ممکن هدف کاربر را در بر بگیرند؟ اینجاست که سرچ معنایی یا Semantic search گوگل به کار می آید.

سرچ معنایی گوگل سعی می کند از معنای تک تک کلمات سرچ شده فراتر رود و نیت و قصد کاربر را از استفاده از آن کلمات بفهمد. اگر به مثال جستجوی غذا برگردید می بینید که عبارت سرچ شده صرفا نام غذاست ولی گوگل مواردی مانند طرز تهیه و محتویات غذا را نیز فراهم کرده است.

گوگل هرچه بیشتر بتواند بر سرچ معنایی تسلط پیدا کند بهتر می تواند مفاهیم را درک کرده و روابط بین آن ها را بفهمد. تمرکز الگوریتم مرغ مگس خوار گوگل نیز برای نمایش نتایج مرتبط به هوش تکنولوژی گوگل بستگی دارد.

اهداف الگوریتم مرغ مگس خوار گوگل چیست؟

مرغ مگس خوار پیشرفت بسیار گسترده ای را در تکنولوژی سرچ گوگل ایجاد کرد. این الگوریتم بیش از 90 درصد سرچ های جهانی را تحت تاثیر قرار داد.

تمرکز مرغ مگس خوار روی سه زمینه اساسی بوده است:

سرچ محاوره ای گوگل (Conversational search)

با توانایی پردازش زبان طبیعی، نتایج جستجو هم برای لغات کوتاه و هم برای لغات طولانی نمایش داده خواهد شد.

با توانایی درک معنایی، الگوریتم مرغ مگس خوار به کاربران این اجازه را می دهد تا به راحتی موضوعات کلی و جزئی را جستجو کنند.

سرچ انسانی گوگل (Human search)

اگر در اوایل پیدایش اینترنت از گوگل استفاده کرده اید حتما به خاطر دارید که یافتن اطلاعات در خصوص یک مطلب خاص که در اینترنت وجود نداشت چقد سخت بود.

الگوریتم مرغ مگس خوار گوگل با استفاده از مباحث هم معنی موفق شد این مشکل را حل کند.

به عنوان مثال اگر در گذشته عبارت “رئیس جمهور انگلیس” را جستجو می کردید به نتیجه خاصی نمی رسیدید. زیرا نظام حکومتی انگلیس فاقد رئیس جمهور است.

الگوریتم مرغ مگس خوار به کاربر اجازه می دهد آنچه نمیداند را بفهمد و به کاربر کمک کند به نتایجی که مد نظرش است برسد. با اینکار گوگل به رفتار انسانی نزدیک تر شد.

جستجوی صوتی گوگل (Voice search)

از آن جایی که الگوریتم مرغ مگس خوار گوگل از زمینه و هدف کاربر برای نمایش نتایج استفاده می کند، نتایج سرچ محلی یا لوکال دقیق تر شدند.

با ترکیب قدرت پردازش سرچ زبان محاوره ای و توانایی درک منظور کاربر بر اساس داده های محلی، گوگل توانست رویای جستجوی معنایی را به حقیقت تبدیل کند.

الگوریتم Hummingbird گوگل چه تغییراتی ایجاد کرد؟

در میان الگوریتم های گوگل، الگوریتم مرغ مگس خوار به این معروف است که بیشترین تغییر را در نتایج جستجو ایجاد کرد.

امّا نکته اینجاست بر خلاف پاندا یا پنگوئن این آپدیت خودش به تنهایی در نتایج سرچ تغییرات ایجاد نکرد.

مرغ مگس خوار بر پایه آپدیت کافئین و گراف دانش سوار است که در نتیجه این دو مورد توانسته تغییرات قابل توجهی را در نتایج جستجوی گوگل ایجاد کند.

چگونه وب سایت را برای الگوریتم مرغ مگس خوار سئو کنیم؟

seo for hummingbird

مرغ مگس خوار برای تمام صاحبان وب سایت ها این مساله را روشن کرد که درک گوگل از منظور کاربر افزایش یافته است و به زمینه پشت هر سرچ هم اهمیت می دهد.

مهم ترین نکته این الگوریتم برای صاحبان وب سایت این است که به تولید محتوای طبیعی در وب سایت خود اهمیت بدهند. مرغع مگس خوار محتوای قدیمی و اسپم را با تکنیک های سئو برای تولید محتوای طبیعی جایگزین می کند.

وب سایت هایی که به رایج ترین سوالات کاربران پاسخ می دهند برای گوگل محبوب تر خواهند بود. وقتی که محتوای شما با منظور کاربر همخوانی داشته باشد، شانس اینکه ترافیک ارگانیک و رنک بهتری بگیرید بالا می رود.

در استراتژی های سئو باید هدف و منظور کاربر از انجام سرچ در اولویت قرار بگیرد.

 

 

در linkedin به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در email به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.