واقعیت افزوده چیست و کابردهای آن

*آخرین به‌روزرسانی در تاریخ 17 آذر 1400
ممکن است تابه‌حال واقعیت افزوده یا واقعیت مجازی به گوشتان خورده باشد و این سؤال که واقعیت افزوده چیست در ذهنتان باشد. 
با شنیدن اسم AR که مخفف Augmented Reality است، اکثر افراد یاد چیزهایی که در فیلم‌های تخیلی می‌بینند مانند مدل‌های سه‌بعدی مجازی می‌افتند؛ اما نکته اینجاست که تمام این چیزها در حال حاضر در دنیای واقعی نیز وجود دارند!
تکنولوژی واقعیت افزوده پتانسیل‌های بسیاری دارد و دانشمندان و شرکت‌های فنّاوری در سراسر جهان در حال تحقیقات هستند تا بیشترین بهره را از آن ببرند.
در این مقاله با فرامهام همراه باشید تا به بررسی سؤالات واقعیت افزوده چیست، انواع واقعیت افزوده و کاربردهای واقعیت افزوده بپردازیم.

برای ساخت اپلیکیشن واقعیت افزوده، کافیست با کارشناسان فرامهام ارتباط بگیرید و از مشاوره و خدمات طراحی اپلیکیشن بهره‌مند شوید.

واقعیت افزوده چیست

باوجوداینکه سال‌ها از معرفی واقعیت افزوده (Augmented Reality) می‌گذرد، این فنّاوری زمانی برای مردم قابل‌لمس شد که راه خود را در تلفن‌های همراه و دوربین‌ها باز کرد و به‌صورت یک اپلیکیشن واقعیت افزوده در دسترس مردم قرار گرفت.

«واقعیت افزوده (Augmented Reality) فنّاوری است که واقعیت مجازی (Virtual Reality) را با دنیای واقعی ترکیب می‌کند و تصاویر ویدیویی زنده‌ای را ایجاد می‌کند که با استفاده از گرافیک کامپیوتری بهبود داده‌شده‌اند

برخلاف واقعیت مجازی (Virtual Reality)، فناوری واقعیت افزوده کل محیط واقعی را با یک محیط مجازی جایگزین نمی‌کند. AR درواقع در تعامل با محیط واقعی قرار می‌گیرد و به آن صدا، ویدیو و جلوه‌های گرافیکی اضافه می‌کند.
برای تجربه کردن واقعیت افزوده کاربر هم می‌تواند از هدست‌های مخصوص به آن استفاده کند و هم در قالب یک اپلیکیشن موبایل، بر روی صفحه‌ی گوشی خود از آن بهره ببرد.

اپلیکیشن واقعیت افزوده می‌تواند به‌سادگی یک اعلان متنی یا به پیچیدگی ابزاری برای کمک به یک انجام عمل جراحی باشد. در حال حاضر کاربردهای واقعیت افزوده در حل مشکلات از تحصیل گرفته تا عمل‌های جراحی کمک‌های بسیاری کرده‌است.

تفاوت واقعیت افزوده (AR) با واقعیت مجازی (VR)

واقعیت افزوده چیست

در VR کاربر کاملا در یک محیط مجازی زندگی خواهد کرد امّا با استفاده از تکنولوژی واقعیت افزوده AR، در واقع از محیط واقعی کاربر بهره می برد و به آن محیط واقعی، لایه هایی از اطلاعات مجازی را اضافه می کند.
با توجه به اینکه محیط واقعی و محیط مجازی در کنار یکدیگر قرار دارند، کاربران AR محیطی طبیعی و بهبود یافته را تجربه می کنند که در آن از اطلاعات مجازی به عنوان ابزاری برای انجام کارهای روزمره استفاده می شود.

تاریخچه‌ای کوتاه از واقعیت افزوده

AR در دهه ی 1960
در سال 1960 ایوان ساترلند و باب اسپرول اولین نمایشگری که روی سر قرار می گرفت را ساختند و آن را شمشیر داموکلس نامیدند که در واقع نمایشگری بود که یک سری جلوه های گرافیکی اولیه را نشان می داد.

AR در دهه ی 1970
در سال 1975 میرون کروگر یک آزمایشگاه واقعی مصنوعی به نام Videospace ساخت. این دانشمند اولین قدم های تعاملات انسان با اشیاء دیجیتال را پایه گذاری کرد.

AR در دهه ی 1980 
در سال 1980 استیو مان اولین کامپیوتر پرتابل به نام EyeTap را ساخت که روی چشم قرار می گرفت. این دستگاه از محیط فیلمبرداری می کرد و به آن افکت هایی اضافه می کرد.

AR در دهه ی 1990
سال 1990، سال تولد واژه Augmented Reality است. در سال 1992 نیروی هوایی آمریکا سیستم AR به نام Virtual Fixtures را ایجاد کرد.

AR در دهه ی 2000
در سال 2000 یک دانشمند ژاپنی به نام هیروکازو کاتو یک SDK متن باز به نام ARToolKit را توسعه داد و منتشر کرد. در سال 2004، شرکت Tremble Navigation اولین کلاه مجهز به سیستم واقعیت افزوده رامعرفی کرد.

AR امروزه
در سال 2013 شرکت گوگل Google Glass را تست بتا کرد. در سال 2015، مایکروسافت دو تکنولوژی جدید به نام های Windows Holographic و HoloLens را معرفی کرد. در سال 2016، شرکت Niantic بازی پوکمون گو را ارائه داد.

واقعیت افزوده ar چگونه کار می کند؟

augmented reality چیست

در AR یک دسته خاص از داده ها (تصویر، انیمیشن، ویدیو، مدل سه بعدی) استفاده می شود و افراد نتیجه را به صورت نور طبیعی و مصنوعی می بینند. علاوه بر این کاربر از حضور در محیط واقعی آگاه است.

واقعیت افزوده می تواند روی دستگاه های مختلفی نمایش داده شود: نمایشگر، عینک، دستگاه های کوچک، تلفن همراه و نمایشگر هایی که روی سر قرار می گیرند.

AR شامل اجزای زیر است:

  • دوربین و سنسور: جمع آوری داده در مورد تعاملات کاربر و ارسال آن برای پردازش.
  • پردازش: دستگاه های AR باید نهایتا مانند کامپیوتر های کوچک عمل کنند و به همین دلیل به CPU، GPU، حافظه، بلوتوث/وای فای، جی پی است و .. نیاز دارند تا بتوانند سرعت، زاویه و جهت را در فضا اندازه گیری کنند.
  • تصویر سازی: این بخش به یک پروژکتور بسیار کوچک در هدست های AR بر میگردد که از سنسورها اطلاعات را می گیرد و روی یک سطح نمایش می دهد.
  • بازتاب دادن: بعضی از دستگاه های واقعیت افزوده مجهز به آینه هایی هستند که به چشم انسان کمک می کنند تا تصاویر مجازی را ببینند.

انواع واقعیت افزوده

حال که با واقعیت افزوده چیست آشنا شدید، حال نوبت به یادگیری انواع واقعیت افزوده می‌رسد.

1- واقعیت افزوده نشانه دار

انواع واقعیت افزوده

در این نوع فناوری واقعیت افزوده AR، یک شیء فیزیکی و یک دوربین برای اسکن آن نیاز است.
این نوع از AR می تواند به صورت یک کد QR یا هر نشانه ی خاص دیگری باشد.
یک دستگاه AR جایگاه و جهت گیری یک نشانه را اندازه گیری می کند تا جایگاه محتوا را پیدا کند.

2. واقعیت افزوده بدون نشانه

انواع واقعیت مجازی

این نوع واقعیت افزوده بر پایه ی موقعیت یا وضعیت است که از جی پی اس، قطب نما، ژیروسکوپ و شتاب سنج برای فراهم کردن اطلاعاتی در مورد موقعیت کاربر استفاده می کند.
این داده ها مشخص می کند که بعدا چه نوع محتوای AR را در یک موقعیت خاص خواهید یافت. دستگاه های موبایل با استفاده از این نوع AR معمولا نقشه و مسیریابی تولید می کنند.

3. واقعیت افزوده براساس تصویر سازی

واقعیت افزوده

این نوع از واقعیت افزوده شامل نمایش دادن نور مصنوعی بر روی سطوح فیزیکی می شود.
هولوگرام هایی که در فیلم های علمی تخیلی مانند جنگ ستارگان می بینید همه از این نوع AR هستند.

4. قرارگیری بر روی چیز دیگر

superimposition based ar

این نوع واقعیت افزوده تصویر واقعی را با تصویر دیجیتال به صورت کلی یا جزئی جایگزین می کند. شناسایی اشیاء در این نوع AR کلید اصلی است و بدون آن هیچ چیز ممکن نخواهد بود.
از نمونه های آن می توان به اپلیکیشن کاتالوگ برند ایکیا اشاره کرد که به کاربر اجازه می دهد لوازم خانه را به صورت مجازی در محیط خانه خود ببینند.

برای ساخت اپلیکیشن واقعیت افزوده، کافیست با کارشناسان فرامهام ارتباط بگیرید و از مشاوره و خدمات طراحی اپلیکیشن بهره‌مند شوید.

برنامه ar zone چیست

نرم افزار AR Zone ویژگی های مرتبط با واقعیت افزوده مانند AR Emoji و AR Doodle را در اختیار کاربران موبایل سامسونگ قرار می دهد.
اپلیکیشن AR Zone به کاربران این امکان را می دهد که یک ویژگی را انتخاب کنند و عکس ها یا ویدیوهای سرگرم کننده بگیرند.
این برنامه کمک می‌کند تا کاربران، رابط کاربری بهتری را تجربه کنند. در زیر تمامی ویژگی های ارائه شده توسط اپلیکیشن AR Zone سامسونگ آورده شده است:

– دوربین AR Emoji: کاربر می‌تواند یک «اموجی من» درست کند که شبیه به خوش باشد. همچنین می توانید با استفاده از My Emojis عکس بگیرید و فیلم ضبط کنید.
– استیکرهای AR Emoji: کاربر می‌تواند استیکرهای کاراکتر خود را ایجاد کند.
– استودیوی AR Emoji: همچنین می‌توانید «اموجی من» را ویرایش یا تزئین کنید و استیکرهای «اموجی من» خود را ایجاد کنید.
– AR Doodle: کاربران همچنین می توانند ویدیوهای سرگرم کننده را با نقاشی روی صورت یا هر جای دیگری ضبط کنند.
– Deco Pic: جدای از همه اینها، می توان با استیکرهای مختلف ایجاد شده توسط آنها در برنامه، عکس یا فیلم گرفت.
– اندازه گیری سریع: کاربر به راحتی می تواند اندازه و فاصله سوژه را به سرعت اندازه گیری کند که یکی از هیجان انگیزترین ویژگی های برنامه AR Zone موبایل‌های سامسونگ است.

کاربردهای واقعیت افزوده

واقعیت افزوده می تواند به روش های مختلف در انجام کارهای روزانه به کمک کند. یکی از محبوب ترین کاربردهای واقعیت افزوده AR در بازی های موبایل است.
افزودن المان های AR به اپلیکیشن های موبایل باعث شده است که همه، از جمله افراد نه چندان آشنا با تکنولوژی روز دنیا، بتوانند تجربه ای از واقعیت افزوده داشته باشند.
تعداد اپلیکیشن های AR برای گوشی های اندروید و آیفون در سال اخیر به میزان چشم گیری افزایش یافته است و خبر خوب این است که کاربرد این تکنولوژی در این اپلیکیشن ها فقط محدود به بازی ها نمی شود.

با استفاده از SDK های موجود برای اندروید و ARKit برای اپل، توسعه دهندگان اپلیکیشن های موبایل تمام ابزارهای مورد نیاز برای ساخت یک اپلیکیشن واقعیت افزوده را در اختیار دارند.
آیا دوست دارید قبل از خرید بدانید که مبلمان مدنظرتان به خانه ی شما می آید یا نه؟ می توانید با استفاده از یک اپلیکیشن AR آن مبلمان را در خانه ی خود شبیه سازی کنید. آیا دوست دارید میز نهارخوری خود را پر از شخصیت های گیم مورد علاقه خود کنید؟ با استفاده از تکنولوژی AR این کار شدنی است.

در ادامه لیستی از کاربرد های تکنولوژی واقعیت افزوده را در اختیار شما قرار می دهیم. شاید این تکنولوژی بتواند به کسب و کار شما نیز کمک کند!

واقعیت افزوده در پزشکی

کاربرد واقعیت افزوده در پزشکی

دانش آموزان پزشکی از تکنولوژی AR و اپلیکیشن واقعیت افزوده برای انجام جراحی در محیطی کنترل شده استفاده می کنند. علاوه بر این، این تکنولوژی برای فراهم کرن توضیح تصویری برای بیمار از یک بیماری خاص استفاده می شود.

تکنولوژی واقعیت افزوده AR می تواند با بهبود بخشیدن قابلیت دیداری پزشک به او در انجام عمل های جراحی کمک کند. این تکنولوژی می تواند با MRI و X-Ray ترکیب شود و دید کاملی را برای جراح فراهم کند.

در جراحی اعصاب نیز اپلیکیشن های واقعیت افزوده کاربرد گسترده ای دارند. با توجه به اینکه ساختار مغز انسان تقریبا همیشه ثابت است، داشتن یک مدل سه بعدی از مغز در کنار آناتومی بیمار می تواند به پزشک کمک بسیاری کند.

واقعیت افزوده در تحصیل

کاربرد واقعیت افزوده در تحصیل

با توجه به گسترده شدن کاربرد تبلت ها در کلاس های درس، امروزه مدرسان به استفاده از اپلیکیشن های واقعیت مجازی برای آموزش روی آورده اند.

کاربرد اپلیکیشن واقعیت افزوده در کلاس درس به این صورت است که محیط آموزشی را برای دانش آموزان ارتقا می دهد و تدریس مباحثی مانند ستاره شناسی و منظومه شمسی را بسیار راحت تر و ملموس تر می کند.
علاوه بر این، این تکنولوژی می تواند در آموزش موسیقی نیز به دانش آموزان کمک کند.

واقعیت افزوده در خرده فروشی

کاربرد واقعیت افزوده

در فضای فیزیکی خرده فروشی، این روزها افراد بیش از هر چیز از تلفن همراه خود برای جستجو و مقایسه اجناس مختلف استفاده می کنند. اپلیکیشن واقعیت افزوده در فضای خرده فروشی می تواند به خریداران کمک کند تا پیش از خرید با نتیجه نهایی خرید خود آشنا شوند و خرید مطمئن تری داشته باشند.

به عنوان مثال، برند معروف موتور سیکلت Harley Davidson با فراهم کردن اپلیکیشن AR به خریداران این امکان را می دهد که پیش از خرید و به صورت مجازی رنگ مورد نظر و سایر جزئیات موتور سیکلت مدنظر خود را ببیند.

واقعیت افزوده در طراحی و مدل سازی

کاربرد واقعیت افزوده در طراحی

از طراحی داخلی گرفته تا معماری و ساخت ساز، تکنولوژی AR به طراحان کمک می کند که نتیجه نهایی کار خود را تصویرسازی کنند و پیش از ساخت ببینند.

معماران و مهندسان با استفاده از هدست های AR می تواند پیش از ساخت در ساختمانشان قدم بزنند و تمام جزئیات طرح خود را ببینند تا ساده تر بتوانند اصلاحات لازم را پیاده سازی کنند.

مهندسان شهرسازی حتی می توانند شمای کلی شهر را با استفاده از هدست های AR ببینند.
به طور کلی، هر کار طراحی و مدل سازی که به ساخت اشکال فضایی مربوط می شود می تواند از یک اپلیکیشن واقعیت افزوده بهره ببرد.

واقعیت افزوده در صنعت توریسم

کاربرد واقعیت افزوده در توریسم

در سال های اخیر، تکنولوژی تاثیر بسیار شگرفی بر روی صنعت توریسم گذاشته است. اما تکنولوژی AR بیش از هر چیز دیگری توانسته به آزانس های مسافرتی در جذب مشتری کمک کند.

با استفاده از یک اپلیکیشن واقعیت افزوده، مسافران می توانند پیش از سفر نگاهی به مقصد مورد نظر خود بیاندازند!

تصور کنید قبل از اینکه بلیط خود را بخرید بتوانید در شهر مد نظر خود به صورت مجازی قدم بزنید و نگاهی به موزه ها و کافه هایی که می خواهید بروید بیاندازید!تکنولوژی AR بی شک می تواند به صنعت توریسم و آژانس های مسافرتی کمک شایانی کند.

واقعیت افزوده در مسیریابی

کاربرد واقعیت افزوده در مسیریابی

کاربرد AR برای مسیریابی بیش از هر چیز دیگری برای زندگی روزمره ما ملموس است.

این تکنولوژی برای مسیریابی در واقع به کمک قابلیت مکان یابی یا GPS تلفن همراه ما می آید و به کاربر کمک می کند تا راحت تر از نقطه A به نقطه B برود.

با استفاده از دوربین تلفن همراه و ترکیب آن با GPS گوشی، کاربر می تواند به صورت زنده مسیر رو به روی خودش را ببیند و بهترین مسیر را انتخاب کند.

واقعیت افزوده برای سرگرمی

کاربرد واقعیت افزوده برای سرگرمی

در صنعت سرگرمی، همه چیز به ساخت رابطه قوی بین مخاطبین و شخصیت ها خلاصه می شود. موفقیت شگرف داستانی مثل هری پاتر در این است که مخاطبین توانسته اند رابطه ی بسیار قوی با شخصیت ها بر قرار کنند و همیشه به دنبال این هستند که جزیات بیشتری را در مورد آن ها بدانند.

در حال حاضر، برند های معروف تولید محصولات سرگرمی، تکنولوژی AR را به عنوان فرصت بسیار ارزشمندی برای ساخت رابطه ای قوی بین مخاطبین و شخصیت ها می بینند.

به عنوان مثال، سازندگان بازی پوکمون گو تصمیم گرفته اند که یک بازی AR با تم هری پاتر بسازند که در آن افراد بتوانند با شخصیت های داستان هری پاتر تعامل داشته باشند.

واقعیت افزوده در تعمیرات دستگاه ها

کاربرد واقعیت افزوده در تعمیرات

یکی از بزرگترین کاربردهای تکنولوژی AR در صنایع مربوط به تعمیر و نگهداری از دستگاه های پیچیده می شود. چه یک موتور ماشن باشید چه یک دستگاه MRI، تعمیرکار ها با استفاده از هدست ها و عینک های AR می توانند دید گسترده تری از درون دستگاه داشته باشند و اطلاعاتی در خصوص جزئیات دستگاه را حین تعمیر ببینند.

این اطلاعات می تواند شامل نقاطی که ممکن است مشکل داشته باشد و راه حل های احتمالی برای رفع آن مشکل می شود.
با پیشرفت تکنولوژی، کاربرد AR در این زمینه گسترده تر می شود و متخصصان قادر خواهند بود اطلاعات بیشتری را به ابزارهای AR اضافه کنند.

چگونه برای کسب و کار خود یک اپلیکیشن واقعیت افزوده بسازیم؟

مواردی که در بالا ذکر شدند، تنها بخشی از کاربردهای بی نظیر تکنولوژی واقعیت افزوده AR می باشند. با پیشرفت هر چه بیشتر این تکنولوژی، اپلیکیشن های AR راه خود را بیشتر از قبل به زندگی ما باز خواهند کرد.

صاحبان مشاغل و کسب و کار با بروز بودن و بهره بردن از این تکنولوژی می توانند رابطه قوی تری با مشتریان خود برقرار کنند و با فراهم آوردن تجربه ای بی مانند از این تکنولوژی برای مشتریان خود، نام و برند خود را به همه بشناسانند.

با توجه به جدید بودن کاربردهای این تکنولوژی مخصوصا در ایران، صاحبان کسب و کار چگونه می توانند از فناوری AR برای پیشرفت خود استفاده کنند؟

در دنیای رو به پیشرفت امروز، همگام بودن با تکنولوژی روز دنیا یکی از کلیدهای اساسی موفقیت کسب و کار ها است!

اگر مایلید خدمات خود را از طریق تکنولوژی واقعیت افزوده به افراد معرفی کنید، می توانید کار ساخت اپلیکیشن واقعیت افزوده را به تیم فرامهام بسپارید.
تیم فرامهام با داشتن مهندسین خبره در زمینه کار با تکنولوژی AR پذیرای سفارشات شما برای ساخت اپلیکیشن واقعیت افزوده متناسب با کسب و کار شما می‌باشند.

مشاوره های تخصصی و رایگان در کمتر از 24 ساعت

در linkedin به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در email به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

3 دیدگاه

  1. با سلام.
    تکنولوژی AR قادر به پخش در قالب فیلم هم می باشد یا فقط عکس های متحرک نمایش می دهد؟
    مثلا فیلم های کوتاه در حد چند دقیقه.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت مشاوره رایگان کلیک نمایید