develop-application2

مراحل طراحی و ساخت اپلیکیشن موفق

اپلیکیشن‌ها بخشی از زندگی روزانه ما شده‌اند به‌طوری‌که نبود آن‌ها خلأ بزرگی را در زندگی به وجود می‌آورد. کافی است به زندگی روزانه خود کمی دقت کنید کارهای بانکی، بازی و سرگرمی، کارهای مالی و … را با گوشی همراه و اپلیکیشن‌ها انجام می‌دهید.
استفاده از اپلیکیشن‌ها کارها را ساده‌تر و سریع‌تر می‌کند. اگر قصد طراحی اپلیکیشن دارید، لازم است در ابتدا با مراحل طراحی اپلیکیشن آشنا باشید تا به بهترین نتیجه برسید. در ادامه با مراحل ساخت اپلیکیشن و نکات مهم قبل از شروع ساخت اپلیکیشن آشنا خواهید شد.

دنبال ساخت اپلیکیشن موبایل هستید! کافیست با کارشناسان فرامهام ارتباط بگیرید و از مشاوره و خدمات طراحی اپلیکیشن بهره‌مند شوید.

2 نکته مهم قبل از شروع ساخت اپلیکیشن

قبل از شروع ساخت اپلیکیشن به‌طور واضح به این دو سؤال پاسخ دهید.

چرا باید این اپلیکیشن را بسازید؟

چه کمکی به کسب‌وکار شما می‌کند؟

آیا ساخت این اپ باعث رفع مشکلات کاربران خواهد شد؟

آیا آن‌ها در این زمینه دغدغه‌ای دارند؟

مراحل طراحی اپلیکیشن

با توجه به حجم اپلیکیشن‌های موبایل که در حال حاضر در مارکت های مختلف وجود دارند، به‌عنوان یک برنامه‌نویس یا صاحب کسب‌وکار چگونه می‌توان اپلیکیشنی را طراحی کرد که بتواند موفق باشد و درآمدزایی خوبی داشته باشد؟

آیا اپلیکیشن شما به‌گونه‌ای است که مشکلی را رفع یا نیازی را برطرف کند؟ پاسخی که شما به این سؤال می‌دهید تعیین‌کننده این است که آیا اپلیکیشن شما موفق خواهد بود یا نه.
بیایید 10 مرحله مهم از مراحل طراحی اپلیکیشن را باهم بررسی کنیم.

1. ایده اپلیکیشن یا هدف خود را تعریف کنید

*یافتن ایده درست، مهم‌ترین مرحله است*

قبل از شروع ساخت اپلیکیشن در ابتدا باید دلیل و هدف خود را برای ساخت مشخص کنید. اگر در خصوص هدف و ایده اصلی خود شفافیت نداشته باشید، در تمامی مراحل بعدی به مشکل برمی‌خورید و نتیجه نهایی نیز بی‌شک چیزی نخواهد بود که انتظارش را داشته‌اید.
اپ شما باید دو هدف کلی را پوشش دهد: هدف کاربران موردنظر شما و هدف کلی کسب‌وکار شما.

در نظر داشته باشید که کارآفرینان موفق یک مشکل خاص را به روشی برطرف می‌کنند که قبلاً کسی به آن فکر نکرده است. برای ایده گرفتن سعی کنید به مشکلات موجود فکر کنید و آن‌ها را لیست کنید. سپس به روشی ناب برای حل کردن آن فکر کنید.

با بیان صورت‌مسئله و نیاز کارفرما شروع ساخت اپلیکیشن زده می‌شود. در شرکت فرامهام در ابتدا جلساتی با تیم فنی و کارفرما گذاشته می‌شود تا بهترین ایده برای شروع کار مشخص شود.

2. ساختار و ویژگی‌های اپلیکیشن خود را طراحی کنید

در ادامه مراحل طراحی اپلیکیشن نوبت به مرحله طراحی ساختار اولیه و کلی اپ می‌رسد. حال که کاملاً می‌دانید هدف شما از ساخت اپلیکیشن چیست، باید که جزئیات و وسعت ویژگی‌های اپلیکیشن خود را طرح‌ریزی کنید.

در این مرحله شما باید خلاقیت به خرج دهید و تمام عملکردها و ویژگی‌هایی را بنویسید که اپلیکیشن شما برای رسیدن به هدفی که در مرحله اوّل تعیین کرده‌اید نیاز دارد. وقتی‌که ایده‌های خود را روی کاغذ می‌نویسید، به جزئیات توجه زیادی داشته باشید.

در این مرحله باید مسیر حرکت کاربر در اپلیکیشن خود را تعیین کنید. این مرحله کمک می‌کند که بعداً اپلیکیشن قادر باشد انتظارات شما و کاربر را برآورده کند. همچنین نیاز است تمام ویژگی‌های لازم برای اپلیکیشن خود را لیست کنید. در این مرحله باید کاملاً تصمیم بگیرید که می‌خواهید اپ شما شامل چه بخش‌هایی باشد.

3. رقبا و کاربران هدف خود را بررسی کنید

با در نظر گرفتن کاربران هدف و توجه به آن‌ها می‌توانید نرخ موفقیت اپ را افزایش دهید. سپس باید ببینید رقبای شما برای رسیدن به همان اهداف چه‌کارهایی را انجام داده‌اند.

در این مرحله از مراحل طراحی اپلیکیشن نه‌تنها رقبای محلی، بلکه تمام کسب‌وکارها در سطح جهانی را بررسی کنید تا بتوانید بخش‌هایی از بازار که پوشش داده نشده و یا نیازهای خاصی که به آن‌ها پرداخته نشده را شناسایی کنید.

به تمام ویژگی‌ها و عملکردهای اپلیکیشن رقیب دقت کنید و ببینید که احساس می‌کنید چه چیزی کم است. تمام این موارد می‌تواند در ساخت اپلیکیشن محبوب به شما کمک کند و در آینده در میزان موفقیت اپ شما نقش داشته باشد.

4. وایرفریم اپلیکیشن خود را بسازید

حال که اهداف اپلیکیشن خود را تعیین کرده و عملکردها و وضعیت رقابت در بازار را مشخص کرده‌اید، وقت آن رسیده که به اپلیکیشن خود یک اسکلت اوّلیه بدهید و اجزای اپ خود را با استفاده از Wireframing در کنار یکدیگر قرار دهید.

وایرفریم درواقع یک راهنمای بصری است که ساختار و جریان اپلیکیشن شمارا بدون درگیر شدن با دیزاین و اجزای گرافیکی نمایش می‌دهد. درواقع این مرحله پلی بین ایده‌های خام شما و محصول نهایی قبل از شروع مراحل فنی ساخت اپلیکیشن است.

این مرحله از مراحل ساخت اپلیکیشن به شما کمک می‌کند تا تعداد صفحاتی که کاربر باید بگذراند تا به هدفش برسد را بهینه‌سازی کنید، چندین flow مختلف برای اپلیکیشن خود بسازید تا ببینید کدام بهتر کار می‌کند.

5. وایرفریم های اپلیکیشن خود را تست کنید

بعدازاینکه flow اپلیکیشن و تجربه کاربری را طراحی کردید، باید این موارد را تست کنید. تست کردن به شما کمک می‌کند که رفتار کاربران را آنالیز کنید و راحتی استفاده از اپلیکیشن را بیازمایید. مراحل کار با اپلیکیشن را با انتظارات کاربر مقایسه کنید و هرگونه مشکل احتمالی را بررسی کنید.

برای تست کردن وایرفریم شما باید از ابزارهای مخصوص به این کار استفاده کنید. ابزارهای رایگان و آنلاین زیادی برای این کار وجود دارد که به شما اجازه می‌دهد یک پروژه ایجاد کنید، وایرفریم خود را پیاده‌سازی کنید و آن را در اختیار دوستان و همکاران خود قرار دهید تا رفتار آن‌ها به‌عنوان یک کاربر روی اپلیکیشن خود را تست کنید.
سپس می‌توانید از آن‌ها در مورد تجربه کار با اپ بازخورد بگیرید و از این بازخوردها در مراحل طراحی اپلیکیشن استفاده کنید.

دنبال ساخت اپلیکیشن موبایل هستید! کافیست با کارشناسان فرامهام ارتباط بگیرید و از مشاوره و خدمات طراحی اپلیکیشن بهره‌مند شوید.

6. بر اساس نتایج تست، اپلیکیشن را بازبینی کنید

بعدازاینکه در مرحله تست، بازخوردها را جمع‌آوری کردید باید تمام آن‌ها را بر اساس تشابهات گروه‌بندی کنید. تمامی بازخوردهای گروه‌بندی‌شده را بررسی کنید و از آن‌ها برای ایجاد آپدیت و بازبینی در وایرفریم خود استفاده کنید.
بعد از ایجاد تغییرات مجدداً مرحله تست را تکرار کنید تا زمانی که نتیجه رضایت‌بخش برای شما حاصل شود.

7. اپلیکیشن موبایل خود را بسازید

در این مرحله شما باید طراحی اپ خود را انجام دهید. برای این کار شما می‌توانید از یک پلتفرم ساخت اپلیکیشن استفاده کنید و یا از پایه برنامه خود را کد نویسی کنید.
توجه داشته باشید که انجام این مرحله نیاز به تسلط کامل به برنامه‌نویسی دارد. در این مرحله شما باید زبان برنامه‌نویسی و همچنین پلتفرم موردنظر خود را انتخاب کنید.

همچنین در این مرحله از مراحل ساخت اپلیکیشن نیاز است تا از یک طراح یا یک تیم طراحی بخواهید که UI یا رابط کاربری اپلیکیشن را طراحی کنند.
توجه داشته باشید که رابط کاربری اپلیکیشن نقش بسیار مهمی در جذب کاربر دارد و سادگی بیش‌ازحد ممکن است آن‌قدر که فکر می‌کنید هم لذت‌بخش نباشد.

ولی سعی کنید تیم شرکتی و حقوقی قابل‌قبول و مطمئنی رو پیدا کنید تا در صورت بروز هرگونه اشکال کسب‌وکار شما امن بماند.
تیم طراحی اپلیکیشن فرامهام تمام نیازهای شما از ساخت اپ حرفه ای را با جلسات تعاملی برآورده خواهد کرد.

8. اپلیکیشن لایو خود را تست کنید

زمانی که توسعه و ساخت اپلیکیشن به پایان رسید، می‌توانید اپ را در دنیای واقعی تست کنید. این مرحله به شما این اطمینان را می‌دهد که اپلیکیشن شما باگی ندارد و تجربه کاربری همان‌طوری است که در وایرفریم تعیین کرده بودید.

در مراحل ساخت اپلیکیشن ممکن است لازم باشد بیش از ده بار اپلیکیشن خود را تست کنید. دو نوع تست مختلف وجود دارد: تست داخلی و تست خارجی.

تست داخلی شامل خود شما و افراد تیم شما می‌شود. هدف این تست شناسایی و رفع باگ‌های موجود است.
تست خارجی نیز شامل تست اپ توسط کسانی است که آشنایی با شما و اپ ندارند. هدف این تست شناسایی ایرادات موجود در تجربه کاربری است.

9. یک اکانت دولوپر یا توسعه‌دهنده تهیه کنید

در این مرحله از مراحل طراحی اپلیکیشن برای اینکه بتوانید اپلیکیشن خود را در اختیار بازار جهانی قرار دهید، شما نیاز دارید در پلی استور یا اپ استور یک اکانت توسعه‌دهندگان داشته باشید.

توجه داشته باشید که ساخت اکانت توسعه‌دهندگان نیاز به پرداخت هزینه ارزی دارد که با توجه به تحریم‌های موجود، امکان افتتاح حساب یا پرداخت ارزی در ایران وجود ندارد. البته این موضوع به معنای آخر کار نیست!
اگر مایل هستید که اپلیکیشن خود را در یک مارکت جهانی منتشر کنید ولی امکان ساخت اکانت توسعه‌دهندگان برای شما وجود ندارد، می‌توانید کار انتشار اپلیکیشن خود را به تیم فرامهام بسپارید.

10. اپلیکیشن خود را منتشر کنید

بالاخره به مرحله نهایی رسیدید و اکنون می‌توانید اپلیکیشن خود را به جهانیان معرفی کنید!

ابتدا با داشتن اکانت توسعه‌دهندگان، اپلیکیشن را در استور مدنظر خود ثبت کنید و تمام نکات مربوط به بهینه‌سازی اپلیکیشن در اپ استور را رعایت کنید.

زمانی که اپلیکیشن شما در مارکت مدنظر قرار گرفت، لازم است که توجهات را به اپلیکیشن خود جلب کنید و کاربران بیشتری را به نصب اپلیکیشن خود تشویق کنید. برای این کار می‌توانید از ایمیل مارکتینگ، یا شبکه‌های اجتماعی استفاده کنید تا افراد بیشتری را از انتشار اپلیکیشن مطلع کنید.

جمع‌بندی: مراحل طراحی و ساخت اپلیکیشن

با طی کردن این 10 مرحله، می‌توانید انتظار داشته باشید که اپلیکیشن شما در بازار به موفقیت خواهید رسید.
مراحل ساخت اپلیکیشن ثابت نیست اما ما در این مقاله سعی کردیم تا مهم‌ترین مراحل طراحی اپلیکیشن موفق را موردبررسی قرار دهیم.
در هر مرحله دقیقاً باید بدانید چه‌کاری قرار است انجام دهید و بهترین عملکرد را داشته باشید تا مراحل بعدی به بهترین شکل انجام شود.

برای اطلاع از مراحل طراحی اپلیکیشن و همچنین سفارش ساخت اپلیکیشن با همکاران ما در پشتیبانی فرامهام در ارتباط باشید. ۰۹۹۲۱۶۱۱۳۲۱

    نمونه کارهای طراحی اپلیکیشن

در linkedin به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در email به اشتراک بگذارید
در print به اشتراک بگذارید

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.